Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Aynalı süpürge" ve "Mis sabunu" turistlerin gözdesi

"Aynalı süpürge" ve "Mis sabunu" turistlerin gözdesi

Edirne`ye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok satın aldıkları ürünlerin başında "aynalı süpürge" ve "mis sabunu" geliyor. Etur El Sanatları Mağazası Genel Koordinatörü Başak Balkan, yöreye özgü ürünlerin satıldığı mağazanın büyük rağbet gördüğünü söyledi.

Mağazadaki ürünlerin Edirne Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki çalışanlar tarafından üretildiğini bildiren Balkan, şunları anlattı:

"Yüzde 51`i Edirne Valiliği Özel İdaresi ile ortaklığı olan Etur El Sanatları Mağazası`ndan, Edirne`ye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok satın aldıkları ürünlerin başında aynalı süpürge ve mis sabunu geliyor. Rehber ve turizm şirketlerini sergi ve satış salonumuz konusunda bilgilendirmek için sınır kapıları ile ilgili kurumlara broşürlerimizi dağıttık."

Başak Balkan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ve ABD`den gelen turistlerin, boyutları 20-60 santimetre arasında değişen çeşitli renkte ipliklerle süslenmiş aynalı süpürge ile sabunun işlemden geçirilerek meyve şekline dönüştürüldüğü "mis sabunu" satın aldıklarını belirtti.

Balkan, "Başka ülkelere toplu siparişlerimiz de oluyor" dedi. Mağazada, ayrıca Edirne bebeği, çini tabak, Edirne`ye özgü ahşap oyma çeyiz sandığı, baston, kırk yama ve seramik ürünlere rağbet olduğunu dile getiren Balkan, süpürgelerin fiyatının 6-10 milyon lira, mis sabununun ise 10-55 milyon lira arasında değiştiğini belirtti.
(aa)
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.