Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Ayna pozu'yla vücudunuzla barışın

'Ayna pozu'yla vücudunuzla barışın

ABD'de yapılan bir araştırma, kadınların kendi bedenleriyle ilgili takıntılı olumsuz düşüncelerinin "ayna terapisiyle" değişebileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, "ayna pozu" olarak bilinen terapi yöntemi, beslenme bozukluğuyla sonuçlanabilecek derecede kendi bedenleri üzerine negatif düşünceleri olan kadınlarda, olumlu sonuçlar doğuruyor.

Bedenlerini beğenmeyen kadınların, aynayı genellikle, "kusurlu" olarak gördükleri bölgelerini kontrol etmek için kullandıkları belirtiliyor. "Ayna terapisinin" temel amacı ise bu kadınların, bedenlerine "gerçekçi ve objektif" biçimde bakmalarına yardımcı olmak.

Eleştirmeden bakmayı öğrenin
"International Journal of Eating Disorders" dergisinde yayınlanan araştırmayı yöneten Dr. Sherrie S. Delinsky, terapinin amacının, kadınların kendilerine "eleştirmeden" bakmayı öğrenmeleri olduğunu söyledi.

Tanımlamaları yumuşatın
Araştırma kapsamında terapi gören kadınlardan, uzman eşliğinde tüm bedenlerini aynada incelemeleri ve sadece beğenmedikleri değil, beğendikleri bölgelerini de tarif etmeleri istendi. Kadınların ayrıca,"kocaman bir göbeğim var" gibi ifadeler yerine, "üst bedenim geniş" gibi tanımlar kullanmaları, evde sürekli yaptıkları "kusur kontrollerini" de azaltmaları talep edildi.

1 ay sonra, terapi gören kadınların kendi bedenleriyle ilgili düşüncelerinde genel olarak düzelme görüldüğü, öz saygılarının arttığı, depresyon oranının ve diyet çabalarının azaldığı görüldü.

Terapinin "anoreksiya ve bulimia" gibi şiddetli beslenme bozukluklarında da etkili olup olmadığı üzerine çalışmalar devam ediyor.
Yayın tarihi: 23.02.2006
426
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.