Magazin

Ayna ayna, söyle bana...

Ayna ayna, söyle bana...

Kadınlarla aynaların ilişkisi sonunda çözüldü. Uzun süre aynaya bakan kadın 'Nasıl görünüyorum?' sorusundan başlayarak hayatını sorguluyor. Sonuç moral bozucu.

Kadınların aynalarla olan özel ilişkisini mercek altına alan bilim adamları, "Kadınlar aynaya bakarak hayatı sorguluyor, bu yüzden kendilerine güvenleri ne kadar çok olursa olsun, uzun süre aynaya bakmak morallerini bozuyor" diye görüş bildirdi.

Aynaya bakmanın kadınları nasıl etkilediğini araştıran Kanada Ontario Üniversitesi'nde görevli psikolog Kathleen Martin Ginis, fitnes salonunda 58 kadını spor yaparken gözledi. Kadınların bir kısmı spor sırasında aynadan kendilerini izleme olanağı bulurken, grubun diğer kısmı aynaların üstleri perdelerle kapatıldığından, kendini spor yaparken göremedi. Antrenmanın sonucunda, kendilerini aynadan izleyen kadınların, aynaya bakamayanlara oranla daha yorgun ve gergin oldukları görüldü. Hatta aynaya bakarak spor yapan kimi denekler kendilerini çok daha kötü hissettiklerini söyledi.

Erkekler öyle değil
Psikolog Martin Ginis'e göre, kadınlar aynı karşısında kendilerini çok sorguluyor. Uzun süre aynaya bakan kadın, 'Nasıl görünüyorum'dan başlayarak hayatını gözden geçiriyor. 'İyi bir anne miyim?', 'Mesleğimde başarılı mıyım?' gibi sorular sıralanıyor. Psikolog Ginis, bu olumsuz sonucun kendine güvenle ilgisi olmadığına, kendine güvenleri fazla olan kadınların da aynı tepkiyi verdiğine dikkat çekti. Ginis, erkekler içinse böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, çünkü onların kendilerine kadınlar gibi eleştirel gözle bakmadıklarını söyledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.11.2003
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.