Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ay'ın ayarı kaçtı

Ay'ın ayarı kaçtı

ABD'nin Ay'da uzay istasyonu kuracağını açıklaması, Ay'da arsası olanların pek de hoşuna gitmedi. Ekmeklerini Ay'daki hayali arsaları satarak kazanan işbilir emlakçılar, Bush'u dava etmeye hazırlanıyor.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde emlakçılık yapan ve Ay toprağı satarak geçinen Holger Czajka son günlerde burnundan soluyor. Sebebiyse ABD Başkanı Bush'un Dünya'dan sonra Ay'a da el atarak, orada bir uzay istasyonu kuracağını açıklaması.

Czajka, "Ay'da arsa sahipleri mutlaka haklarını arayacaktır" diyerek, ABD hükümetinin sözkonusu arsaları en azından kiralamasını beklediklerini kaydediyor.

BM'deki boşluktan yararlanan uyanık
Czajka gibi Ay arsaları satan emlakçılar, arsaları Amerikalı Dennis Hope'dan temin ediyorlar, zira Hope 1980 yılında Ay ve gezegenler üzerindeki mülkiyet hakkını ABD hükümetine başvurarak üzerine kaydettirdiğini iddia ediyor.

Hope, 1967 yılında BM tarafından imzalanan uzay sözleşmesinde bulunan bir boşluktan hareket ediyor. BM'nin imzaladığı sözleşmede, devletlerin Ay'da toprak sahibi olamayacağı belirtilirken, özel kişiler konusunda herhangi bir ifade bulunmuyor.
Yayın tarihi: 15.01.2004
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.