Magazin

Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü sahibini buldu

Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü sahibini buldu

Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü´nü Ord.Prof. Sedat Alp ile Prof.Dr. Altan Çilingiroğlu paylaştı.

Prof. Dr. Ufuk Esin başkanlığındaki Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü Seçiciler Kurulu, 31 başvuruyu değerlendirdi. Kurul, ödülün Sedat Alp ve Altan Çilingiroğlu arasında paylaşılmasına karar verdi.

Seçici Kurul, ayrıca arkeoloji bilimine çeşitli açılardan katkıda bulunan Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ve Suna-İnan Kıraç Vakfı Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü´nün, ´´Hizmet Ödülü´´ ile takdir edilmesinin vakfa önerilmesini kararlaştırdı.

Ödülü almaya hak kazanan Sedat Alp, 1913 yılında doğdu. Almanya´da Eskiçağ tarihi, Hititoloji ve Sümeroloji öğrenimi gören Alp, 1949 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi´nde Ordinaryüs Profesör oldu. Hititolojinin çeşitli dallarında pek çok keşfi ve buluşları olan Alp, 1953 yılından bu yana Konya Karahöyük kazılarına başkanlık yapıyor.

Sedat Alp ile ödülü paylaşan Altan Çilingiroğlu ise 1945 yılında Sürmene´de doğdu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı olan Çilingiroğlu, çeşitli arkeolojik kazıların başkanlığını üstlendi. Çilingiroğlu´nun uzman olduğu dalla ilgili 16 kitabı ve 67 bilimsel makalesi bulunuyor. Aydın Doğan Arkeoloji Ödül töreni nisan ayında yapılacak.
Yayın tarihi: 10.03.2003
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.