Magazin

Ayasofya'da iskele kalkıyor

Ayasofya'da iskele kalkıyor

American Archeology dergisi, Ayasofya restorasyonunu kapak yaptı. Derginin haberine göre milyonlarca parçadan oluşan kubbe mozaiklerinin onarımı tamamlanmak üzere.

Dünyanın arkeoloji konusunda en yüksek traja sahip dergisi American Archeology dergisi, kasım/aralık sayısının kapağını Ayasofya restorasyonuna ayırdı. Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yayını olan dergide, Ayasofya'da yürütülen kubbe onarımları üzerinde duruldu.

Ayasofya Müzesi'nin eski uzmanlarından Dr. Şengül Aydıngün ve derginin Yazıişleri Müdürü Dr. Mark Rose tarafından ortaklaşa kaleme alınan 'Bir ikonun yeniden doğuşu ve İstanbul Ayasofya'da restorasyon' başlıklı yazıda müzenin tarihsel geçmişine yapılan bir gezintiyle son dönem restorasyon çalışmalarına değiniliyor. Dergide ayrıca, İTÜ'den Prof. Zeynep ve Metin Ahunbay ile Illinois Üniversitesi'nden Robert Ousterhout'un görüşlerine yer verilen yazıda, Princeton Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Ahmet Çakmak tarafından Ayasofya'nın depreme karşı durumu değerlendiriliyor. Türkiye'den ilk kez böyle büyük bir araştırma konusu yapan dergide yer alan fotoğraflar ise Haldun Aydıngün'e ait.

Dergide yer alan yazıda, 1992 yılından bu yana uluslararası bir ekip tarafından sürdürülmekte olan kubbe onarımı ve mozaiklerin koruma çalışmalarında hükümet ve Dünya Anıtlar Fonu'ndan 700 bin dolarlık destek sağlandığı belirtiliyor. Kubbenin, yüzlerce yıldır dış etkileri ve hava şartlarının yanında, içteki nemli hava ve kir nediniyle oldukça yıprandığına dikkat çekilerek, "Kubbenin onarımı dıştan tamamlanmış. Ancak içte yer alan altın ve gümüş plakalarla kaplı milyonlarca küçük mozaik parçalarının birebir onarımı ile temizliği çok uzun ve sabır gerektiren titiz çalışmaları içerdiğinden henüz tamamlanamamış. Geçen yıl üçüncü çeyreğinin onarımına geçilen çalışmalarda son aşamaya yaklaşılıyor. Gelecek yıl kubbenin son çeyreğinin onarımına geçilecek ve uzun yıllar boyunca yapının içinde yer alan çelik iskele yakın zamanda artık kalkacak" deniliyor.

Dergide görüşleri yer alan, Amerikan Jeoloji Araştırmaları Merkezi'nden Mehmet Çelebi İstanbul'da büyük bir deprem ihtimalinin Ayasofya için önemli bir tehdit olmadığını söylüyor. Çelebi, beklenen depremin merkezinin uzakta olmasını ve Ayasofya'nın altındaki kaya tabakasını avantaj olarak yorumluyor. Çelebi, yapının bazı sütünlarının güçlendirilmesi gerekliliğine de işaret ediyor. Mimarlık tarihçisi Rowland Mainstone, mimari restorasyonu yürüten Ahunbaylar ve Robert Osterhout'un birleştiği bir nokta da Ayasofya'nın bugüne kadar depremleri atlatan dayanıklı malzemesi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.11.2003
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.