Magazin

Avustralyalı doktordan 'ölüm makinesi'

Avustralyalı doktordan 'ölüm makinesi'

Ötanaziyi destekleyen Avustralyalı bir doktor, tasarladığı "ölüm makinesi"ni gelecek ay ABD`de düzenlenecek bir konferansta meslektaşlarına tanıtacak.

Ötanazi yanlısı "Exit" (Çıkış) grubunun kurucusu doktor Philip Nitschke, kişinin karbon monoksit soluyarak acı çekmeden ölümünü sağlayan makinenin, tasarıya onay veren ABD`deki en büyük ötanazi örgütü Hemlock`un San Diego`da düzenleyeceği konferansta tanıtılacağını söyledi.

İlaçla ötanazi yöntemine ilişkin endişeleri ortadan kaldırması beklenen makinenin, 56 dolara mal olmasının planlandığı belirtildi. Nitschke, "Buna gerçekten ihtiyaç var. Makine, makul yasaların yokluğunda, kişinin ölmek için yardım elde etmesini sağlayacak. İnsanlar, kendilerinin kullanacağı ve yöneteceği etkili ve huzurlu yöntemler bulmak zorundalar" dedi.

Makinenin "tüyler ürpertici" olduğu yönündeki yorumları "Makine korkunç değil. Ölüm doğal bir eylem. İnsanlar ölür" diye yanıtlayan Nitschke, üzerinde gerekli uyarıların yer alacağı icadının, oksijen makineleri gibi satışa sunulacağını bildirdi.

Philip Nitschke, geçen Temmuz ayında, ötanazi hakkını kullanmak isteyenlerin başlarına geçirerek, kendilerini öldürebilecekleri plastik torbaları tanıtmıştı.
Yayın tarihi: 03.12.2002
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.