Magazin

Avukat-avokado tartışması

Avukat-avokado tartışması

Avokado meyvesinin isminin avukatlıkla aynı olması hukukçuları birbirine düşürdü. Hukukçular şimdi avokado meyvesini tartışıyor.

Hukukçuların, kendi aralarında haberleştiği, fikir alış verişinde bulundukları hukuk@yahoogroups.com adlı e-group'larında avokado meyvesinin ismi üzerine yoğun bir tartışma yaşandı.

Meyvenin özgün adının ne olduğundan, Türkiye'ye nasıl geldiğine kadar her yönüyle anlatıldığı e-groups'ta hukukçular şu görüşleri dile getirdi:

-Avokado meyvesinin özgün adı olan "ahuacatl" sözcüğü Aztek dilinde yumurtalık anlamına geliyor ve bu adlandırmanın biçimsel bir benzeşmeden ya da meyvenin afrodizyak olarak kullanılmasından kaynaklanabilecegi savlanıyor.

Sözcüğü ilk duyan sömürgeci İspanyollar ise savunman sözcüğünün dillerindeki karşılığı olan `avocado'ya (günümüzde `abogado') benzerliğinden dolayı meyveyi bu adla adlandırıyorlar, Avrupa'da yaygınlaşan adın kökeni bu.

-Advokato veya Avokato meyvesinin ülkemize bir avukat tarafından getirilmesine ve o nedenle meyveye bu ismin verilmesine ilişkin bir iddianın basında yer aldığını bir kısım meslektaşlarımızdan ve dostlar vasıtasıyla ben de duydum.

Avokado (ABOGADO) sıcak bölgelerde yetişen, armut biçiminde meyvesi olan ve yaklaşık yüz çeşidi bulunan, 5-15 metre boyunda bir ağaçtır. Yaygın olarak Güney Amerika, Güney Afrika ve ülkemizde Antalya ve Adana bölgemizde yetiştirilmektedir.

-Yapılan araştırmalarda ülkemizde güvenilmeyen kuruluşlar arasında basın ön sıralarda yer almaktadır. Bilimsel olarak tanınan bir bitki ile mesleğin isim benzerliğini anlamak olanaklı değildir.

Belki de Avokado'nun avukatlık mesleği ile ilgili bir konuda geçmesi zorlayıcı bir mizah düşüncesi taşıyabilir. Tarihsel süreçte savunmanlara avukat nitelendirilmesi eski Roma'da başlamıştır.

Kelime, Eski Roma'da üstün, ayrıcalıklı, güzel konuşan anlamına gelen Adwo Catus kelimesinden türemiştir. Daha sonraları savunmanlara Adwo Catus kelimesinden türeyen Advocati denilmiş.

Günümüzde İtalya'da savunmanlara Avvucato ismi verilmektedir. Rusya'da ve Kazakistan Cumhuriyeti'nde savunmanlara Advokat denilmektedir.

Portekiz'de savunmanlar Advoğado olarak anılmaktadırlar. Makedonya'da savunmanlar, `Advocat' olarak anılmaktadırlar. Polonya'da savunmanlar `Adwokat' olarak adlandırılmaktadırlar.

-Avokado meyvesi yurdumuza ilk kez yurt dışında staj yapmış ya da çalışmış İzmirli bir avukat tarafından getirilmiş ve o güne kadar ülkemizde tanınmayan bu meyveye bu nedenle "Advokado" veya "Avokado" diye isim verilmiş.
Yayın tarihi: 22.03.2002
831
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.