Magazin

Avşar, Fatih Akın'a fena yüklendi!

Avşar, Fatih Akın'a fena yüklendi!

Hülya Avşar, ünlü yönetmen Fatih Akın'a fena yüklendi!

Hülya Avşar kardeşi Helin Avşar'ın sahibi olduğu guardianturk isimli internet sitesinde ünlü yönetmen Fatih Akın ile ilgili çok sert bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

Doğru mu bu?
Eğer ki duyduğum doğru ise yazıklar olsun! Eğer ki duyduğum doğru ise tüm alkışımı geri alıyorum! Evet, belki de duygularımı bu kadar sert harcamamalıyım ama hislerimi net ve açık yazmazsam vicdan azabı çekiyorum. Aslında iyi de oldu galiba. Uzun zamandır Türk olmanın gururunu içimde bu kadar hissetmemiştim. Sağ olsun ki bu duyduğum şey sayesinde özlemiş olduğum duygularım depreşti. Gerçi yazarken "Of çok mu abartıyorum duyduğum doğru değilse" diye de düşünmüyor değilim.

Veeeeeeeeeee! Duyduğum şeyi açıklıyorum: Fatih Akın Cannes Film Festivali'nde "Alman Yönetmen" diye geçiyormuş. Doğru mu bilmiyorum ama doğru olduğunu düşündüğümde hissettiklerimi yazacak olursam -ama itiraf ediyorum ki bunlar duygularımın yarısı- önce tokat atmak istedim sonra "Yazık sana!" demek istedim. Sonra da dedim ki "Ne yapıyorsun sen ya, belki de bir bildiği vardır." Sonra Türk sinemasının durumunu düşündüm. Türkiye'de bir filmin çekim şartlarını ve bilinmeyen değerleri düşündüm; biraz sakinleştim. Sonra gene sinirlendim, "Ne olursa olsun o Türk!" dedim.

Var mı öyle? Sonra belki babası ya da annesi Alman'dır dedim. Gene sinirim geçmedi. Sonra "Boş ver ya! Bana ne elin adamından" dedim ama gene olmadı. Üstelik daha da sinirlendim. Bu sefer bize sinirlendim! Yahu adam gitmiş Almanya'da yaşıyor, orada film çekiyor, onların tekniğini kullanıyor, onların oyuncularını tercih ediyor. Yolunu çizmiş! Bize ne oluyor ki sahip çıkıyoruz Allah'ın Alman yönetmenine? Amma yüzsüzüz be!

FATİH AKIN'I SAVUNDULAR
Hülya Koçyiğit: Benim bildiğim Türk asıllı ama Almanya'da yaşayan Türk olmakla övünen bir Türk yönetmen. Türk sineması için de özveriyle çalışıyor. Onunla gurur duyuyorum. Yapacağı çok şeyler olduğuna inanıyorum. Dünya sineması ona saygı duyuyor. Her bulunduğu yerde Türkiye'nin reklamını yapıyor.

Hatice Aslan (oyuncu): Biz Cannes'da öyle bir koşuşturma içindeydik ki buna dikkat edemedim. Fatih sonuçta bizim de yönetmenimiz onların da yönetmeni. Hem Türk hem Alman bir yönetmen.

Mustafa Altıoklar (yönetmen): Bu Hülya Hanım'ın kişisel görüşüdür. Yalnız demeç verirken kültürün ve sanatın milletlerüstü bir kavram olduğunu bilmesi gerekir. Fatih kendisini nasıl hissediyorsa öyle deklare eder. Bu kadar sert tepkilerin hiç gereği yok.

Abdullah Oğuz (yönetmen): Ben yine de Hülya kadar kötümser düşünmüyorum. Bu adam sonuçta Türk. Ahmet Ertegün de senelerce Amerikalı prodüktör olarak lanse etti. Ama herkes onun bir Türk olduğunu biliyordu. Biz onunla bir Türk olarak gurur duyuyorduk. Fatih Akın'ın şöyle yapması lazım. Filmi Almanya'dan Oscar'a gidiyorsa burada gelip Antalya'da yarışmaması lazım. Belki de Türk'üm dedikten sonra Martin Scorsese onunla bir oturmayacaktır bilemiyorum.
(Vatan)
Yayın tarihi: 31.05.2008
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.