Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupa'nın en hümanist kişileri

Avrupa'nın en hümanist kişileri

Hasan Saltık, Time dergisinin '29 başarılı ve parlak insan' diye sunduğu kişiler arasında yer aldı.

Time dergisi ekim sayısında 'Avrupalı Kahramanlar' başlıklı dosyasında Avrupa'nın başarılarıyla 'göz kamaştıranlarını' seçti.

Time'ın '29 başarılı ve parlak insan' diye sunduğu kişiler arasında Türkiye'den Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık da yer alıyor. Dergide, yarı Türk, yarı Kürt olarak nitelendirilen Saltık'ın sahibi olduğu müzik şirketiyle etnik müziği ve özellikle Kürt müziğini ayakta tutma çabası övülüyor.

Saltık'ın "Birçok insan müziğin eğlence olduğunu düşünür ancak bana göre müzik politiktir" sözlerine yer veriliyor.

Time dergisi, listeyi kendi işlerinde başarılı oldukları halde görmezden gelinen ve kendilerini diğer insanlara yardım etmeye adayan hümanistler arasından yaptıkları tercihlerle belirlediklerini vurguluyor.

Time'ın seçtiği diğer kahramanlar arasında Afrika'da HIV virüsüne karşı mücadele veren Oscar'lı İngiliz oyuncu Emma Thompson, 1971'de Montreux Caz Festivali'ne öncülük edip Avrupa'da müziğin sound'unu değiştiren İsviçreli Claude Nobs, Nijerya'nın ilk ekonomi bakanı Ngozi Okonjo yer alıyor.

Tristam Hunt'ın hazırladığı dosyayı kapak fotoğrafında Simona Pari ve Simona Toretta temsil ediyor. Irak'ta rehin alınan iki yardım görevlisi Time tarafından 'cesur yürekler' olarak adlandırılıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.10.2004
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.