Magazin

Avrupalıların otomobil tercihleri

Avrupalıların otomobil tercihleri

Milli markalar, sedan ve hatchback modellerin tercih edildiği Avrupa'da Volkswagen, lider araba markası oldu.

ACNielsen, İnternet kullanıcılarına yönelik olarak 'araba sahipliği ve satın alma eğilimleri' konulu anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre, en popüler arabalar sedan, hatchback ve station wagon modeller oldu.

Otomobilde milliyetçilik
Avrupalılar, kendi ülkelerinin markalarını tercih etme eğilimi de gösteriyor. Dünya çapında Toyota bir numaralı marka olurken, Volkswagen, Avusturya, Belçika, Almanya, Portekiz ve İsveç'te lider marka konumunda bulunuyor. İtalya'da Fiat ve Fransa'da Citroen ve Peugeot ise açık farkla pazarda lider konumda bulunuyor.

Fiyat ve güvenlik ön planda
ACNielsen Avrupa Başkanı Frank Martell'in açıklamasına göre, tüketicilerin araba markası tercihlerini yönlendiren sebeplerin başında fiyat, güvenlik ve dizayn yer alıyor. Martell'e göre, fiyat, performans ve güvenlikle ilgili önermeleri olmayan ve sadece prestij ve imaja yüklenen otomotiv reklam kampanyalarının hedef kitleyi kaçırma ihtimali bulunuyor. Avrupa'da sürücüler, güvenliği öncelik sıralamasında en üst sıraya koyuyor. Araba satın alırken en az dikkat edilen faktörler ise motor hacmi ve çevre dostu olma özellikleri.

İtalyanlar, ikinci sırada
Anket sonuçlarına göre, ACNielsen Araba Sahipliği sıralamasında İtalyanlar, yüzde 90'lık oranla ikinci sırada yer aldı. Birincilik ise yüzde 92'lik sahiplik oranı ile ABD'lilere ait. Araba sahipliğindeki en düşük oran ise bisikleti tercih eden Hollanda'lılarda. Hollandalıların yüzde 28'inin arabası bulunmuyor.

Avrupalı tüketicilerin bugünkü ve gelecekteki araba satın alma planları ile ilgili araştırma, ACNielsen'ın geçtiğimiz ekim ayında Asya Pasifik, Avrupa ve ABD'de toplam 28 ülkedeki 14 bin İnternet kullanıcısının oyladığı Online Tüketici Araştırması'nın bir parçası olarak sunuldu. ACNielsen, 100'den fazla ülkede pazar dinamikleri, tüketici davranışları, eğilimleri, yeni ve geleneksel medya üzerine ölçümleme ve analizler sunuyor.
Yayın tarihi: 24.05.2005
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.