Magazin

Avrupa'da yoksul, Türkiye'de zengin içiyor

Avrupa'da yoksul, Türkiye'de zengin içiyor

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Galip Ekuklu, Avrupa ülkelerinde daha çok işsizlerin içki tükettiğini, Türkiye'de ise durumun tam tersi olduğunu, ekonomik seviyesi iyi olanların içki tüketimi konusunda birbiriyle yarıştığını söyledi.

Alkolizmin bir hastalık olduğuna işaret eden Doç. Ekuklu, "Ancak her içki içen insan hasta değildir. Toplantı, eğlence veya bir davette alınan alkol veya kişinin evinde dinlenmek için aldığı az miktarda alkol 'sosyal içicilik' olarak tanımlanır. Kişinin aile ilişkilerini ve iş yaşamını olumsuz etkileyecek biçimde alkol alması ise 'sorunlu içicilik' olarak tanımlanır" dedi.

Doç. Ekuklu, alkolizmin bireyin beden ve ruh sağlığının, aile, ve iş uyumunun bozulmasına neden olduğunu belirterek, bunun en sık 22 - 35 yaşlar arasında görüldüğünü söyledi.

Avrupa'da özellikle işsiz ve maddi açıdan zor durumda olanların alkolizmin pençesine düştüğünü ifade eden Doç. Dr. Ekuklu, Türkiye'de durumun farklılık gösterdiğini ve çalışanlar, özellikle de serbest meslek sahibi insanlar arasında alkolün yaygın olduğunu kaydetti.

Doç.Dr. Ekuklu, "Gelir düzeyi azaldıkça içilen içkinin niteliği de değişiyor. Gelir düzeyi iyi olan insanlar viski gibi pahalı içkileri tercih ederken, daha alt düzeyde gelire sahip insanlar rakı, şarap ve bira gibi içkileri tüketiyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 27.07.2002
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.