Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupa'da yağmur duası

Avrupa'da yağmur duası

Britanya'da termometreler ilk kez 38 derecenin üzerine çıkarken, Paris civarında dört günde 50 kişinin sıcaktan öldüğü öne sürüldü. Papa, herkesi yağmur duasına çağırdı.

Avrupa'da cehennem sıcağı... Birçok ülkede ısı 40 derecenin üzerine tırmanarak yüzyılın rekorunu kırarken Fransa'nın başkenti Paris ve çevresinde son dört günde yaklaşık 50 kişinin aşırı sıcaktan öldüğü belirtildi.Fransız televizyonu TF1'e konuşan Fransa Acil Servis Hekimleri Derneği Başkanı Patrick Pelloux, "Yetkililer, bu ölümlerin doğal nedenlere bağlı olduğunu söyleme cesaretini gösteriyor. Kesinlikle buna katılmıyorum" dedi. Paris bölgesinde son dört günde 38 derecelik sıcak nedeniyle 50 kişinin öldüğünü söyleyen Pellox, Le Parisien gazetesine konuşurken de, hastanelerde sıcağa bağlı rahatsızlıklarla ilgilenen yetkilileri önlem almamak ve istatistik tutmamakla suçladı. Yetkililer, acil servislere başvuranların sayısında geçen yaz aynı haftaya oranla yüzde 100 artış olduğunu belirtti. Paris'te sıcaklık önceki gece 25.5 derece olurken, bunun 1873'ten beri gece kaydedilen en yüksek sıcaklık olduğu açıklandı.

Müslümanlar da katılacak
Bu arada sıcaktan kavrulan Avrupalılara 'ilahi' destek geldi. Papa II. Jean Paul, yazlık konutunun da bulunduğu Castelgandolfo'da düzenlediği ayinde yağmur yağması için dua etti ve kendisini dinleyenlere de 'yağmur duası'na çıkmalarını salık verdi. Paris'teki Büyük Cami'nin lideri Dalil Boubakeur de ülkedeki tüm Müslümünlardan cuma namazından sonra, yağmur için dua etmelerini istedi.

Britanya'da ise pazar günü ülke tarihinde ilk defa termometreler 38.1 dereceye vurdu. Almanya'da sıcak nedeniyle Main Nehri'nin su seviyesinin düşmesiyle, 1989'dan beri kayıp olan bir otomobil ve içindeki ceset gün yüzüne çıktı.
Norveç ve İsveç'te su sıkıntısı nedeniyle eletrik santralları felce uğrarken Hollanda'da dokuz yıldır ilk kez sıcak nedeniyle 'kırmızı alarm' verildi. Güney Avrupa'da ise orman yangınları devam ediyor. İspanya'da da son olarak Katalan bölgesindeki orman yangınlarında beş kişi yaşamını yitirdi. Hırvatistan, Fransa, İtalya, Portekiz ve İspanya'da yangınlar iki haftada, çoğunluğu Portekiz'de olmak üzere yaklaşık 200 bin hektar ormanı yok etti. Lizbon hükümeti orman yangınlarının zararını 925 milyon dolar (1.2 katrilyon lira) olarak açıkladı. Avrupa'daki aşırı sıcakların bir hafta daha devam etmesi bekleniyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.08.2003
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.