Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Avrupa'da doğum oranında Türkiye yine liste başı

Avrupa'da doğum oranında Türkiye yine liste başı

Almanya'da doğumlar İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılından bu yana en düşük seviyeye inerken, Türkiye'nin de doğum oranındaki artışla liste başı olduğu bildirildi.

Almanya'nın Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi tarafından yapılan açıklamada, 2005 yılının ilk dokuz ayında Almanya'daki doğumların sayısının 2004 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,2 oranında azalarak 676 bine gerilediği belirtildi.

Savaş sonrasında 1946 yılında bile doğumların sayısının 922 bin olduğu, 1964 yılında da Batı ve Doğu Almanya'da 1 milyon 357 bin doğumla rekor kırıldığı belirtildi.

Die Welt Gazetesi konuya ilişkin haberinde, 2005 yılının ilk dokuz ayında 124 bin kürtaj yapıldığını, bunun da çok yüksek bir rakam olduğunu yazdı. Gazeteye bu konuda bir açıklama yapan Alman Ekonomi Enstitüsü Müdürü Michael Hüther, doğumların azalmasıyla ilgili gelişmenin endişe verici olduğunu söyledi.

Gazetenin konuya ilişkin haberinde, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek doğum oranının Türkiye'de olduğuna işaret edilerek, 2004 yılında Türkiye'de bu oranın yüzde 19,1, Almanya'da ise yüzde 8,5 olduğu bildirildi.
(Hürriyet)
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.