Magazin

Avrupa Birliği'nde İskoç eteği krizi

Avrupa Birliği'nde İskoç eteği krizi

Avrupa Birliği istatistik ajansının İskoçların milli kıyafeti "kilt"i kadın eteği sınıfına sokması büyük tepki çekti. İskoçların, "Kiltten daha erkeksi ve seksi bir şey olamaz" diye tepkisi üzerine AB geri adım attı.

Kilt diye bilinen İskoç eteği krizi, AB'nin istatistik bürosu Eurostat'ın İskoç erkeklerin milli kıyafetini eteği sınıfına sokması üzerine patlak verdi. Aralarında aktör Sean Connery'nin de bulunduğu İskoçların yoğun tepkisi üzerine AB, bu uygulamadan vazgeçti.

Eurostat, kilt üreticilerine yolladığı formlarda, İskoçların milli giysisinin kadın eteği kategorisinde gösterilmesini istedi. Üreticilerden, sattıkları kiltleri kadın eteği kotasında göstermeleri gerektiği vurgulanırken, aksi halde bin sterlin para cezasına çarptırılabilecekleri belirtildi.

Kaledonya Konfeksiyon Üreticileri Direktörü Patrick McCroarty, formlarda erkek ceket ve etekleri için ayrı kategoriler yer aldığını, ancak kilt için bulunmadığı farketti. Ulusal İstatistik Bürosu'na başvurduğunda kiltleri, etek olarak göstermesi tavsiyesinde bulunuldu. Bunun üzerine üreticiler İskoç Bakan Jack McConnell'e başvurarak, kilte ayrı bir kategori açılmasını istediler. İskoç bakanın devreye girmesinin ardından Eurostat'ın başında olan İspanyol AB komiseri Pedro Solbes, formlarda değişiklik yapmayı kabul etti. Formların değiştirilmesinin kendilerini memnun ettiğini belirten Bakan McConnell, ''Kiltlerin tasarımı ve üretimi İskoç ekonomisi ve imajı için önemlidir'' dedi.

İstatistik formlarında "kilt"e ayrı yer verilmemesine ünlü oyuncu Sean Connery de tepki gösterdi. Glasgow'da yayınlanan Daily Record Gazetesi'ne konuşan Connery, "Eğer durum böyleyse, ben 45 yıldır kadın eteği giyiyorum demektir. Bu kesinlikle bir kadın giysisi değil. Bu İskoç geleneğinin önemli bir parçası olduğu gibi, hoş bir akşam giysisidir de" dedi.

SEKSİ VE ERKEKSİ
The Guardian Gazetesi'ne konuşan Edinburgh'dan kilt üreticilerinden Alison Ross, Avrupa Birliği'nin bu kararı karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını anlatırken, "Kiltin nasıl giyileceğini bilmeyen birkaç kişiyle karşılaştım. Ama, kilti etekle karıştıranı hiç görmedim. Üstelik iyi yapılmış bir kiltten daha erkeksi ve seksi bir şey de olamaz" dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.11.2003
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.