Magazin

Avrupa Birliği somonu "akladı"

Avrupa Birliği somonu "akladı"

ABD'li bilim adamlarının, çiftlik somonlarındaki toksik maddelerin kansere yol açacağı iddialarına karşın Avrupa Komisyonu, "Limitleri aşmıyor" dedi.

Science dergisinde geçen hafta, İskoçya'daki somon balığı çiftliklerine yönelik araştırmalar sonucu, çiftlik somonlarının yılda üç kezden fazla yenilmemesi önerildi. Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici İşleri Komiserliği Sözcüsü Beate Gminder ise "toksik madde sınırlarının güvenli tüketim için gerekli olan maksimum sınırları aşmadığını" söyledi. Sözcü, "Bir risk yönetimi stratejimiz ve net maksimum limitlerimiz var. Bu limitler aşılmıyor" dedi.

Haftada 2 kere yenilmeli
Bu açıklama, İngiltere Gıda Standartları Kurumu'nun (FSA) somon balığı yenilmesine devam edilmesi yönündeki tavsiyesine destek niteliğinde oldu. Science dergisinde yayımlanan araştırmadaki düzeylerin uluslararası kabul gören emniyet limitleri içinde olduğunu gösterdiğine işaret eden FSA Başkanı Sir John Krebs, "İnsanlar haftada en az iki kez balık yemeli ve bunlardan biri somon gibi yağlı bir balık olmalı" demişti.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 14.01.2004
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.