Magazin

Avrupa Birliği ruhuyla boğuşuyor

Avrupa Birliği ruhuyla boğuşuyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yetişkinlerin yüzde 15-20'si, 18 yaşın altındakilerin yüzde 17-22'si ruhundan 'rahatsız'.

AB üyesi ülkelerden alınan veriler doğrultusunda hazırlanan raporun Türkçe metni, Sağlık Bakanlığı'nca yayımlandı. Rapora göre, ruhsal-nörolojik bozukluklar ve intihar, AB'de en önemli sağlık problemleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni, 'hafif depresyondan karmaşık psikiyatrik rahatsızlıkların ilerlemesi' olarak kabul ediliyor. Bu ülkelerde 'anorexia' ve 'bulimia' gibi yeme düzensizlikleri de gençler arasında artıyor. İntihar vakalarına, daha çok gençlerde rastlanıyor. Son 20 yıldır intihar oranları genç erkeklerde yükselirken, genç kadınlarda düşüş gösteriyor.

Tüm AB üye devletlerinde 65 yaşın altındaki ölümlerin yüzde 35'i kanserden kaynaklanıyor. Ölümlerin yarısı kalp gibi dolaşım sistemi hastalıklarından kaynak-lanıyor. AIDS vakası oranı, bir milyonda 63.7 olarak açıklanıyor, en çok İspanya'da AIDS'e rastlanıyor. AB'nin Akdenizli üyelerinde ilk cinsel ilişkiyi erkekler erken, kadınlar geç yaşıyor. Belçika, Hollanda ve Almanya her iki cinsiyet açısından da en geç cinsel ilişkiye girilen ülkeler.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.05.2004
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.