Magazin

Avrasya'nın galibi Kenyalı atlet

Avrasya'nın galibi Kenyalı atlet

26. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda Kenyalı David Kıptanur, 2.18.19'luk derecesiyle birinci oldu.

Başbakan yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in startını verdiği maratonun yanı sıra 15 kilometre yol koşusu ve halk koşusu da yapıldı.

Asya Kıtası'ndan başlayak, Avrupa Kıtası'nda sona eren Avrasya Maratonu'nda birinciliği Kenyalı David Kıptanur, 2.18.19'luk derecesiyle aldı. 15 kilometre yol koşusu ve halk koşusuna 100 bine yakın kişi katıldı.

5 bin yabancı atlet maratona katıldı
50 ülkeden beş bine yakın atlet maratona davet edildi. Ünlü atletlerin yarıştığı ve TRT-1'den naklen yayınlanan maraton, iki saat süreyle çok sayıda ülkede canlı izlendı.

Maraton yarışı
Avrasya Maratonu, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 800 metre yukarısındaki park sahasının çıkışında, saat 09.00'da başladı. Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy otobüs durağı, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey, Harbiye, Taksim, Tepebaşı, Şişhane, Unkapanı Köprüsü,Saraçhane, Haşim İşcan Geçidi, Aksaray, Yenikapı sahil yolundan Ataköy, Ataköy Galeria kavşağından alt geçitten geri dönüldü.

Yine sahil yolunu takiben Yedikule, Yenikapı, Kumkapı, Sarayburnu, Eminönü,Karaköy, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe kavşağından Nişantaşı'na devam edildi ve BJK İnönü Stadı içinde sona erdi.

15 kilometre yol koşusu
Maratonla aynı yer ve zamanda başlayan 15 kilometre yol koşusu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy otobüs durağı,Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey, Harbiye, Taksim, Tepebaşı, Şişhane, Perşembe Pazarı, Karaköy, Fındıklı, Kabataş üzerinden Dolmabahçe BJK İnönü Stadı önünde sona erecek.

Halk Koşusu
Halk koşusuna ise Acıbadem Köprüsü altından saat 09.30'da start verildi. Sekiz kilometrelik Halk Koşusu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey, Harbiye'yi takiben Taksim meydanında sona erecek.

Paraşüt gösterisi
Türk Hava Kurumu'na bağlı Türk Kuşu özel paraşüt takımı, iki kıta arasında uçuş yapıp, paraşütle atlayarak gösteri yapacak. Maratonun startıyla birlikte rüzgarın durumuna göre Asya ya da Avrupa yakasından uçuşa başlayacak THK paraşütçüleri kanatlı tulumlarıyla İstanbul Boğazı'nı uçarak geçip, paraşütlerini açarak atlayışı tamamlayacaklar.

Ödülller
Avrasya Maratonu organizasyonunda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 120 bin dolar para ödülü dağıtılacak. Maratonda genel klasmanda dereceye giren erkeklerde ilk 20, bayanlarda ilk 10 kişiye para ödülü verilecek. Erkeklerde ve bayanlarda birinciler 20 bin, ikinciler 10 bin, üçüncüler 5 bin, dördüncüler 2 bin, beşinciler bin dolar kazanacak. Parkur rekoru ise 5 bin dolar olarak belirlendi.
Yayın tarihi: 10.10.2004
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.