Magazin

Avrasya Maratonu'na rekor katılım

Avrasya Maratonu'na rekor katılım

Avrasya Maratonu'nun Halk Koşusu bölümü yaklaşık 100 bin İstanbullunun katılımıyla gerçekleşti. 25. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu Etiyopyalı atlet Belay Velasha kazandı.

25. Avrasya Maratonu kapsamında gerçekleştirilen 15 kilometre yarışında da erkeklerde Rusya'dan Sergey İvanov, bayanlarda ise Kenya'dan Miriam Wangari birinci oldu. Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakasında başlayan yarışta erkeklerde İvanov 44.48 ile birinciliği elde ederken, Kenyalı Wilvred Taragon 45.38 ile ikinciliği, Bahattin İnce de 46.09'luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

15 kilometre bayanlar koşusunda ise Kenya'dan Miriam Wangari, 51.12 ile birinci olurken, Rus Galina Yemelyanova 51.26 ile ikinciliği, Ukraynalı Olesya Dubomik 52.29 ile üçüncülüğü elde etti.

MARATONDA IRAK PROTESTOSU
25. Kıtalararası Avrasya Maratonu ile birlikte düzenlenen Halk Koşusu'nda, "Irak'ta işgale son" şeklinde slogan atan bir grup gözaltına alındı. On binlerce kişinin katılımıyla Acıbadem Köprüsü altında başlayan Halk Koşusu sırasında, bazı gruplar Irak'taki Amerikan varlığını ve Irak'a asker gönderilmesini protesto ettiler. Köprüye 200 metre kala bir grubun "Irak'ta işgale son" diye slogan atması ve asker gönderilmesi kararını protesto etmesi üzerine, güvenlik güçleri bu grubu gözaltına aldı.

Ayrıca, çeşitli yerlerde yine Irak'taki durumu protesto eden ve üzerlerinde savaş karşıtı yazılar taşıyan gruplar, polisler tarafından engellenip gözaltına alındı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile birlikte Halk Koşusu'nda koşan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da olay yerlerinden geçerken, polis şeflerinden konuyla ilgili bilgi aldı.
Yayın tarihi: 19.10.2003
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.