Magazin

Av merakı pahalıya patlıyor

Av merakı pahalıya patlıyor

Bıldırcın av sezonunu iple çeken yeni av meraklılarının, tüfek, fişek, bıçak, çanta ve yelek gibi av malzemeleri için en az 200 milyon ile 3 milyar lira arasında harcama yapmaları gerekiyor.

Bıldırcın avı, dağ bayır demeden dolaşarak hem spor yapıp hem de avcılık merakını gidermek isteyenlerin vazgeçemedikleri hobiler arasında yer alıyor.

Her bıldırcın sezonu öncesi, av için tüm hazırlıklarını yapan meraklılar, bu yıl da av malzemesi satan mağazaları doldurmaya başladı.

15 Ağustos'ta başlayacak bıldırcın sezonu için 1 yıldır dört gözlebekleyen av meraklıları, keyifli bir bıldırcın avı için malzemelerini yenilemek isterlerse hatarı sayılır bir miktarı gözden çıkarmak zorundalar.

Avcılar, tüfek başta olmak üzere gerekli tüm malzeme ve teçhizat için 200 milyon lira ile 3 milyar lira arasında bir para harcamaları gerekiyor.

Ağız tadı ile avlanmak isteyen bıldırcın avcıları için satılan tüfeklerin fiyatı 200 milyon ile 1 milyar lira arasında değişirken, narin yapılı bıldırcınları vurabilmek için tavsiye edilen ince saçmalardan oluşan fişeklerin 25 tanesinin bulunduğu bir kutu ise 6 milyon 750 milyon liradan satılıyor...

Fiyatı 8 ile 10 milyon lira arasında olan av yeleği, fiyatı 4 milyon ile 22 milyon lira arasında av bıçağı, 7 milyon ile 35 miyon lira arasında alacı bulan av çantaları ise, bir avcının olmazsa olmaz teçhizatını oluşturuyor.

AV KÖPEKLERİ EL YAKIYOR
Avlanan bıldırcınların usul gereği, başları aşağı gelecek şekilde yeleğe takılmalarına sağlayan kuşluk ipi ise, 1 milyon liradan satılıyor.

Her avcının korkulu rüyası olan ''eli boş dönme'' durumuna karşı önlem olarak tercih edilen acar bir av köpeği için de, yaklaşıin doları gözden çıkarmak gerekiyor.

Bıldırcın avında, genel olarak özel eğitimli puanter ve seter cinsi av köpeklerin, avın yerini belli eden çeşitli hareketler yaparaksahibine bıldırcının yerini 5 metrekare yanılma payı ile göstermesi, avcılarını işini kolaylaştırıyor.

Ankara, Konya, Çankırı ve Kırıkkale'de ormanlık üreme bölgeleri dışında özellikle hububat ve bakliyat tarlalarında avlanan bıldırcınlar, etinin lezzeti için olduğu kadar av sırasında avcıya çok hareket etme imkanı vermesi nedeniyle de en çok tercih edilen av hayvanları arasında yer alıyor.


Yayın tarihi: 03.08.2002
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.