Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atlantik'i kürekle geçen ilk Türk

Atlantik'i kürekle geçen ilk Türk

Erden Eruç, 59 derece 39 dakika batı boylamını 29 Nisan günü geçerek Atlantik Okyanusu'nu kürekle geçmeyi başaran ilk Türk oldu.

ABD'deki Around-n-Over Vakfı'nın kurucusu Erden Eruç, "Altı Zirve" projesine bir hazırlık olarak başladığı Atlantik'i geçme girişimini 29 Nisan akşamı tamamladı. Atlantik Okyanusu'nun batı sınırı kabul edilen 59 derece 39 dakika boylamını geçen Erden, böylece Atlantik'i bir uçtan öteki uca sadece kas gücü kullanarak geçen ilk Türk oldu.

Erden, haziran ayının ilk yarısı içinde Kosta Rika'ya çıkmayı planlıyor. Yolculuğu, rüzgarın ve denizin durumuyla birebir ilişkili olan Erden'in bu nedenle yol boyunca sürekli olarak rotasını ve programını güncellemesi gerekiyor.

Erden, Karayip Denizi'ne girmek için Dominika adasının kuzeyinden geçerek ilerlemeyi planlıyor. Rüzgarın bunu gerçekleştirmesine elverecek şekilde estiğini gönderdiği son mesajında bildiren Erden, devamında esas hedefi olan Kosta Rika'ya kürek çekmeyi sürdüreceğini söylüyor. Erden, Kosta Rika'daki Puerto Limon Limanı'na ulaşmayı hedefliyor.

'Altı Zirve'
"Altı Zirve" adlı proje süresince Eruç, altı kıta arasındaki okyanuslarda tek başına kürek çekerek ilerleyecek, karaya ulaştığında bisiklete binecek ve Güney Kutbu hariç, her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacak.

Altı yıl sürecek proje sırasında, Around-n-Over kuruluşu tarafından, haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlanacak ve insanoğlunun doğayla sadece kendi gücüne dayanarak mücadelesi gözler önüne serilecek. Bu sayede, yolculuk sırasında yaşananlar, öğrenilenler ve düşünülenler, özellikle öğrencilerle paylaşılabilecek.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi www.KaslaGit.com adresinden alınabilir.
Yayın tarihi: 02.05.2006
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.