Magazin

Atını çaldırdı, Türklere küstü

Atını çaldırdı, Türklere küstü

Kuzey İrlanda'dan 177 gün önce iki atı ve bir eşeği ile dünya turuna çıkan Roberts Denby, Kars'ta eşeğini, Ardahan'da da atlarından birini çaldırınca Türklere küstü. Denby, elinde kalan tek atıyla Gürcistan'a geçmek üzere tekrar yola koyuldu.

Eşyalarını eşeğe yükleyen, biri siyah, diğeri beyaz, benekli iki atına sırayla binen Roberts Denby, güzergáhı üzerindeki Kars'ta mola verdiği sırada eşeğini kaybetti. Denby, çevrede yaptığı aramadan sonuç alamadı.

Güvenlik kuvvetlerine başvuran Denby, eşeğinin bulunma ihtimali kalmadığını öğrenince iki atıyla yoluna devam etti.

Kars'tan Ardahan'a geçen Denby, Hanak ilçesi yakınlarında yeni bir talihsizlik daha yaşadı. Damal- Hanak arasında çadır kurup dört günlük mola veren Denby'nin, bu kez de üzerinde siyah lekeler bulunan beyaz atı kayboldu.

SORULARA CEVAP YOK

Çadırın yanına çaktığı kazığa bağladığı atının kaybolmasına üzülüp sinirlenen Denby, apar topar tekrar yola koyuldu.

Önceki tecrübesi dolayısıyla atının kaybolduğunu güvenlik kuvvetlerine bildirmeyen 35 yaşlarındaki Denby, tüm ısrarlara karşın gazetecilerin sorularını da yanıtsız bıraktı.

Damal ile Posof arasında 2 bin 540 rakımlı Ilgar Dağı'nı aşmaya çalışan Roberts Denby, yeni bir olumsuzluk yaşamaması halinde iki yol arkadaşını kaybettiği Türkiye'yi geride bırakarak, yarın Türkgözü Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçecek.

Hatırlanacağı gibi, 38. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sürerken, Alman takımı BP Varringen'den Mechael Haas ve Frank Kowatschitsch'in kaldıkları otelin otoparkına bıraktıkları iki bisiklet çalınmıştı.

Kriteryum yarışına yedek bisikletleriyle katılan iki sporcu, toplam 10 bin dolar değerindeki bisikletleri için savcılığa başurmuşlardı. Aynı turnuvada, Alman takımının antrenörü Halmut Gschwind'in dijital kronometresinin başına da benzer bir akibet gelmişti.
Yayın tarihi: 01.05.2002
565
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.