Magazin

Atina'da güldüren tiyatro

Atina'da güldüren tiyatro

Yunanlılar 6 yıldır hazırlandıkları açılış seremonisine gölge düşüren iki atlet için önce üzüldü, sonra utandı, şimdi ise işin dalgasındalar.

Yunanlılar altın madalya umudu besledikleri atletler Katerina Thanau ve Kostas Kenteris'in motosiklet kazası geçirdiğini duyunca çok üzüldü. Atletlerin hastanede olduğu anlaşılınca korktular.

İkilinin doping kontrolüne gitmediğini duyunca şaşırdılar. Olayın detayları ortaya çıktıkça utandılar. Bütün bunların olimpiyat oyunlarının açılış gününde olmasına ve tam altı yıldır hazırlandıkları açılış gününde, bütün dünya tarafından bu skandalın konuşulmasına ise kızdılar. Bugün artık bütün olanları sokak tiyatrosu olarak görüp dalga geçiyor, gülüyor, üzerine şaka yapıyorlar.

Haber bültenleri elbirliği etmiş; olayın aslında nasıl uydurma bir senaryo olduğunu kanıtlama yarışında. Mesela gazeteler kaza senaryosuyla ilgili şöyle bir ayrıntı yayımlıyor: Kostas Kenteris'in motosikletten düşmesi sonucu sağ tarafının yaralandığı iddia ediliyordu. Oysa polis muhabirleri Kenteris'in düştüğü motoru bulmuş. Ama gelin görün ki, motorun sol tarafında hasar gözüküyor! Yani ya Kenteris motoru Nasreddin Hoca misali ters binerek sürmüş ya da bu senaryoyu yazanlar böyle bir detayı atlamış...

Yunanistan'ın Star televizyonunda bir başka haberde ise; bir Yunan adasındaki köylüler konuşturuluyor. Bir hafta önce Almanya'da, hatta New York'ta oldukları iddia edilen iki atletin Yunan adasındaki lokantada aynı tarihlerde nasıl yediğini neredeyse canlandırmayla anlatıyorlar. Ama Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek gerek. Hiçbir Yunanlı yetkilinin ağzını bıçak açmıyor. Süreyya Ayhan skandalından sonra milletçe karşılıklı alınacak çok ders var.

Biz onlardan doping olayı nasıl idare edilir, senaryo nasıl uydurulur, nelere dikkat etmek gerekir gibi üçkâğıtları öğrenebiliriz. Onlar da olağanüstü olaylarda resmi açıklama taktiklerini bizden alabilirler. Çünkü Türk usulü ifade etmek gerekirse, Yunanlıların başına gelenler düpedüz 'kemgöz'. Olmadı 'nazar'!
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.08.2004
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.