Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atatürk'ün trende dinlediği taş plaklar, CD'ye aktarılıyor

Atatürk'ün trende dinlediği taş plaklar, CD'ye aktarılıyor

Türkiye'yi demir ağlarla örme hedefiyle demiryollarında en önemli hamleyi gerçekleştiren Ulu Önder Atatürk'ün trende dinlediği taş plaklar, CD'ye aktarılarak yeniden topluma kazandırılıyor.

TCDD, demiryollarında trenlerin hızlandırılması ve hızlı tren projesinin temelinin atılmasıyla yakaladığı ilgiyi, kültürel etkinliklerle de artırmayı hedefliyor.

Bu çerçevede, Atatürk'ün trende dinlediği ve halen Ankara Garı'ndaki Atatürk Müzesi'nde bulunan taş plaklar, CD'lere aktarılacak. Atatürk'ün trende dinlediği eserlerden oluşan 70 adet taş plağın CD'lere aktarılmasına, başta müzik koleksiyoncuları olmak üzere müzikseverlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Taş plaklarda, yerli ve yabancı 140 eser bulunuyor.

TCDD, taş plaklardaki eserleri sınıflara ayırarak CD'lere aktarmak üzere STR Prodüksiyon ile anlaştı. Anlaşma, önümüzdeki günlerde imzalanacak protokolle kayıt altına alınacak. CD'lerin her birisinde yaklaşık 20 eserin yer alması planlanırken, satıştan elde edilecek gelirin TCDD'ye bırakılacağı belirtildi.

Taş plaklarda; Münir Nurettin, Mediha Zeki Hanım, Belkıs Hanım, Neyzen Tevfik, Hafız Ahmet Efendi, Safiye Hanım, Afitap, Müzeyyen Senar'ın seslendirdiği parçalar ile Beethowen ve yurtdışından çok sayıda sanatçının eserleri yer alıyor.
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.