Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atatürk'ün Nutuk'u CD'den dinlenecek

Atatürk'ün Nutuk'u CD'den dinlenecek

Atatürk'ün yazdığı 'Nutuk' seslendirilerek CD'ye aktarıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti'nin hangi zorluklarla kurulduğunu anlattığı, yeni nesillere iç ve dış politikaya dair ipuçları verdiği "Nutuk" adlı eseri, seslendirilerek dijital ortama taşındı.
Nutuk CD'sinde, Ata'nın tasvir ettiği 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı hakkında kronolojik bilgiler de bulunuyor. CD'de, Atatürk'ün Nutuk'ta savaşa ilişkin yer alan görüşleri Mehmet Atay tarafından seslendirildi.

Fotoğrafları da var
Atatürk'ün bilinen pek çok fotoğrafının da bulunduğu CD'de, Nutuk'ta adları geçen Halide Edip Adıvar, Damat Ferit Paşa, Son Padişah Vahdettin gibi şahşiyetlerin de fotoğrafları yer alıyor. CD'de "Mecelle", "Babıali", "Mondros Mütarekesi" gibi sözcüklerin ne anlama geldiği de tek tek anlatılıyor.

CD'de konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da, Nutuk'un bugün okunmasında dilden kaynaklanan ciddi anlaşılma problemi olduğunu öne sürdü. Mumcu, Nutuk'un bu nedenle digital ortamda tekrar düzenlendiğini ve anlaşılır hale getirildiğini belirtti. Atatürk, Nutuk'u ilk kez 15 - 27 Ekim tarihlerinde yapılan CHP'nin 2. Kurultayı'nda, toplam 36.5 saatte okumuştu.
(Milliyet)
549
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.