Magazin

"Atatürk'ün Kızı"na anlamlı ödül

"Atatürk'ün Kızı"na anlamlı ödül

NASA'da çalışan tek Türk bilim kadınımız Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu'na, insanlığa hizmetleri nedeniyle "Atatürk'ün Kızı Bilim-Meslek Ödülü" verildi.

Bu ödül, parlak ve saygın meslek hayatını Türk kimliğini dirençle koruyarak sürdüren Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu'na Türkiye'den verilen ilk ödül özelliği taşıyor.

Haliç Rotary Kulübü ödüllendirdi
Haliç Rotary Kulübü tarafından Ataköy Marina Konferans Salonu'nda düzenlenen tören, Houston'daki Johnson Space Center ile İstanbul arasında kurulan video bağlantısıyla gerçekleştirildi.

Törenin ABD ayağında, Dr. Çiftçioğlu'nun görev yaptığı "Mars'ta Yaşam Projesi" üyeleri ve Türkiye'nin Houston Başkonsolosu Ali Arsin; Türkiye ayağında ailesi, rotaryenler ve davetliler hazır bulundu. Tören, Dönem Başkanı Mesut Çetin tarafından açıldı ve Haliç Rotary Kulüp eski Dönem Başkanı Melih Berk tarafından sunuldu, katılımcılar için spontane çeviri yapıldı.

Ödül ailesine teslim edildi
Elinde altın bir Türk Bayrağı taşıyan, şahlanmış atı üzerinde bir Kuvayı Milliye askerini betimleyen gümüş ödül heykelciği, Dr. Çiftçioğlu'nu temsilen ailesine sunuldu.

Törende Türkiye'yi ve Dr. Çiftçioğlu'nu tanıtan iki video filminin yanı sıra meslek hayatı boyunca birlikte çalıştığı çok sayıda bilimci ve uzun yıllar görev yaptığı ülke olan Finlandiya'nın Büyükelçisi tarafından gönderilen görüntülü kutlama mesajları da izlendi. ABD İstanbul Başkonsolos yardımcısı canlı yayında mesajını iletti.

"Kendi çabamla yükseldim"
Tıpta çığır açan nanobakteri buluşuyla kireçlenmeye bağlı insan hastalıklarının tedavisine büyük katkıda bulunan Neva Çiftçioğlu, Türkiye'den verilen bu ilk ödülle çok duygulandığını belirterek "Ben devlet okullarında okudum ve kendi çabamla bu noktaya geldim. Hedeflerini gerçekleştirmek isteyenler, başarıya ulaşmak için imkanlarının kısıtlılığından şikayet etmesinler. Geriye baktığınızda başarılarınızın uluslararası olması değil, sizin onlardan hoşnut olmanız önemli. Başarınızı kendiniz için oluşturun" diye konuştu.

NASA'dan teşekkür
Kapanışta söz alan NASA yetkilileri, Haliç Rotary Kulübü'ne, NASA Kütüphanesi'ne hediye ettikleri Piri Reis Haritası ve Türkiye'yi tanıtan çok sayıda kitap için teşekkür etti.
Yayın tarihi: 08.12.2004
596
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.