Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atatürk'ün ilk aşkı film oldu

Atatürk'ün ilk aşkı film oldu

Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastırlı genç kız Eleni Krintte ile yaşadığı belirtilen aşk, Makedonya'da film oldu.

"Muhteşem Atatürk'ün Aşkı" isimli filmin galasının 19 Ekim'de yapılması planlanıyor. Filmin yapımcıları yaptıkları açıklamada, herşeyin hazır olduğunu sadece Türkçe alt yazıların kaldığını ve filmi Türkiye'de de göstermek istediklerini söyledi.

Makedonya'da dillerde
Filmin senaristi Aneta Sijakova, Makedonya'da yaygın olarak bilinen "Türk Generali Atatürk ile Manastırlı Makedon güzel Eleni Krintte'nin yasak aşkından" çok etkilendiğini söyledi.

"Muhteşem Atatürk'ün Aşkı" filminde Atatürk'ü, Makedonya'nın önde gelen aktörlerinden Nikola Ristanovski canlandırdı. Burada dikkat çekici olan, Ristanovski'nin daha önce yine Atatürk'ün Eleni ile olan aşkını anlatan "Balkan Ölmedi" isimli tiyatro oyununda Osmanlı Padişahını canlandırmış olmasıydı.

Filmde Atatürk'ün Makedon sevgilisi Eleni Krinnte'yi ise Gabriela Petrushevska canlandırdı. Petrushevska, yine "Balkan Ölmedi" adlı tiyatro oyununda Eleni'yi canlandırmış ve Makedonya'da bu rolüyle oldukça olumlu tepkiler almıştı.

Makedonya'nın önemli aktörlerinden Mitko Apostolovski'nin yönetmenliğini yaptığı filmin yapımcısının ise Dimiter Mihajlovski olduğu belirtildi. Filmin yapımcıları arasında aynı zamanda Manastır'da bir yerel kanal olan Tera da yer alırken filme maddi desteği de Makedonya Yayın Konseyi verdi.

Görüntü yardımı TRT'den
Filmin yapımcıları, bir zamanlar Atatürk'ün de okuduğu "Manastır Askeri İdadisi" olan ve günümüzde müze olarak kullanılan Manastır Müzesi'nin de kendilerine ciddi teknik destek verdiğini belirttiler. Yapımcılar Atatürk ile ilgili görüntülerin ciddi bir bölümünü de TRT arşivlerinden aldıklarını ifade ettiler.

Geçen sene vizyona giremedi
Çekimlerine 2004 yılı Haziran ayında başlanan filmin geçtiğimiz yıl 10 Kasım'da gösterime girmesi planlanmıştı ancak çıkan bazı sorunlar nedeniyle film ilk kez gelecek ay seyirci karşısına çıkacak.
Yayın tarihi: 05.09.2005
599
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.