Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Atatürk'ü oynamadım çünkü senaryo zayıftı'

'Atatürk'ü oynamadım çünkü senaryo zayıftı'

Son James Bond Daniel Craig, başrolünü oynadığı "Altın Pusula" filminin Cannes'da düzenlenen özel gösteriminde Hürriyet'e konuştu.

Tam bir Atatürk ve Türkiye hayranı olan Craig, Atatürk rolünü neden geri çevirdiğini, "Ona hayranım. Ancak gelen senaryo zayıftı. Bu çok daha iyi bir senaryoyu hak eden bir konu" sözleriyle özetledi.

Philip Pullman'ın 14 milyon satan "His Dark Materials" adlı üç ciltlik romanından uyarlanan "Altın Pusula" (The Golden Compass) filmi için Cannes Film Festivali'nde özel bir gösterim yapıldı. 260 milyon dolarlık bütçesiyle şimdiye kadar çekilmiş en pahalı film olarak kabul edilen ve aralık ayında tüm dünyada aynı anda vizyona girecek olan "Altın Pusula"da başrolleri Eva Green ve Nicole Kidman ile paylaşan Daniel Craig, arkadaşımız Mevlüt Tezel'e konuştu. Tam bir Atatürk hayranı olduğunu belirten ve Türkiye'yi şaşırtıcı derecede yakından takip eden Craig, Atatürk rolünü neden geri çevirdiğini de samimi sözlerle açıkladı. İşte o röportaj:

Modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü oynayacağınız Türkiye'de bir ara çok konuşuldu. Öncelikle Atatürk'ü tanıyor musunuz? Ya da onun hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?
Elbette kendisini tanıyorum. Hatta onun hayranıyım. Atatürk'ü oynamak için teklif aldım. Hatta bana senaryo da geldi. Ancak senaryo zayıftı. Beğenmedim. Bu, çok daha iyi bir senaryoyu hak eden bir konu.

Hayranı olduğunuzu öğrenmek çok güzel...
Evet, çok ciddiyim, onun hayranıyım. Hatta şu aralar Türkiye'de düzenlenen mitinglerin çok heyecan verici olduğunu söyleyebilirim. Mitingler, demokrasi adına önemli gelişmeler. İnsanlar tepkilerini dile getiriyor. Onlara hak veriyorum. Ben açıkçası Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini istiyorum.

Atatürk'e çok benzetildiğinizi biliyor musunuz?
Ben benzeyip benzemediğimin farkında değilim ama bu tür açıklamaları ben de duydum.

Altın Pusula filminden bahsedelim... İsviçre'deki çekimler nasıl geçti?
Bayağı zorlu bir çekim süreci yaşadık. Soğuk hava ve kar yağışı yüzünden bazen birkaç gün otele kapandığımız oldu. Dağın başında bir yerde çekim yaptık. Helikopterle çekime gidiyorduk. Bazen hava o kadar kötü oluyordu ki, helikopter bile iki-üç gün uçamıyordu. 60 kişiyle sette mahsur kaldığımız bile oldu. Oyunculuk için her türlü zorluğa katlanırım.

Philip Pullman'ın "His Dark Materials" üçlemesinin fanatiği olduğunuzu biliyoruz. Altın Pusula'da rol almanızda bu romanın etkisi oldu mu?
Evet oldu. Pullman'ın romanlarını severek okudum. Hatta tüm seriyi baştan sona üç kere okudum diyebilirim. Bana teklif gelince de hiç düşünmeden bu filmde oynamayı kabul ettim. Altın Pusula her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de yetişkinlere de sesleniyor. Otoriteye, baskıcı rejimlere ve bağnazlığa karşı sağlam eleştirilere yer veriyor.
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.