Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atatürkçülük mezhepmiş

Atatürkçülük mezhepmiş

Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları'nda basılarak, Diyanet kitabevlerinde satılan bir kitapta Atütürkçülük "mezhep", Atatürkçüler de "Hindistan'da din işleriyle görevli kast" anlamına gelen "Brahmin" olarak tanımlandı.

"Laik ve çağdaş brahmin"lerin, "çağdaşlık ve uygarlık" adına topluma "bir efsane empoze ettikleri" öne sürüldü.

Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları tarafından yayınlanan, Haccetepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Fehmi Baykan tarafından kaleme alınan, "Aydınlanma Üzerine Bir Derkenar" isimli kitabın "Mesele" başlıklı girişinde, Atütürkçüler, solcular ve liberalerle ilgili ilginç değerlendirmelere yer verildi.

Kitapta, Türklerin fikir yaşamında Batı düşüncesini temsil eden üç gurubun bulunduğuna dikkat çekilerek, bunların "Atütürkçüler, liberaller ve solcular" olduğu belirtildi.

Osmanlı'da hakim resmi dünya görüşünün "müslümanlık" olduğu, ancak 18. yüzyıldan itibaren Türkiye'ye batıcı kurum ve fikirlerin taşınmaya başlandığı ve batıcılığın yayıldığı kaydedildi.

BRAHMİN SINIFI

Kitapta, Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte, "Laik Brahmin sınıfı"nın halkı eğitmeyi ve dünya görüşünü belirlemeyi tekeline aldığı iddiasıyla şu görüş savunuluyor:

"Bizim laik brahminlerin üç mezhebi, yani Atatürkçüler, solcular ve liberaller bazı meselelerde kendi aralarında ihtilafa düşseler bile 'Aydınlanma felsefesini' benimseyip, hürmet etmede müteffiktirler.

Bu mezheplere mensup olanların kalitesizleri Aydınlanma felsefesinden bihaberdir, ama bu istikamette ihdas edilmiş olan 'bilim, akıl, çağdaşlık, laiklik, laisizm vb.' sloganları bilir bilmez kullanıp, millete laf ile nizamat vermeye kalkarlar. Bu zümrelerin daha ehil olanları ise açıkça, 'Aydınlanma' ilkelerinden bahsederler"
Yayın tarihi: 16.05.2002
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.