Magazin

Atatürk gerçek metroseksüeldi!

Atatürk gerçek metroseksüeldi!

The Washington Post yazarı Richard Cohen'e göre, 'kendine bakan, iyi giyinen' erkekler için kullanılan 'metroseksüel' kelimesi, ulu önder Atatürk'ü anlatıyor.

Amerika'da kentli, uygar, bakımlı erkeklerin yaşam tarzına işaret eden 'metroseksüel' kelimesi 2003'e damgasını vururken, The Washington Post gazetesi köşe yazarı Richard Cohen, Atatürk'ün de bir metroseksüel olduğunu yazdı.

Amerikan basınında geçen yıl yaklaşık bin kez kullanılan 'metroseksüel' kelimesi, özetle, cilt bakımı, manikür yaptıran, kıyafetlerini özenle seçen, saç bakımı için birkaç çeşit ürün kullanan, dış görünüşüne dikkat eden heteroseksüel erkeklerin yaşam tarzını ifade ediyor.

The Washington Post yazarı Cohen de, dün yayımlanan yazısında "Türkiye'yi tek başına modernize etti" dediği Atatürk'ün, kıyafetlerine özen gösteren, kendine bakan, kadınların gözdesi bir beyefendi olduğu için bir metroseksüel olduğunu ifade etti.

Saddam artık heteroseksüel
Richard Cohen yazısında, Saddam Hüseyin'den de bahsederek şöyle diyor: "İktidar dönemindeki yaşantısıyla metroseksüeldi, ancak o çukurdan çıkarıldıktan sonraki görüntüsü, tam bir heteroseksüeldi."

Yazısında ulusları da kategorize eden Cohen'e göre tüm İtalyan erkekleri metroseksüelken, Fransızların ancak bazıları bu kategoriye girebiliyor ve "çoraplarını bile yerinde tutamayan" İngilizler, metroseksüelliğin yakınından bile geçemiyor. Ancak İngiliz futbolcu David Beckham, bakımlı olmayı ve kendisine bakmayı seven bir kişilik olarak 'en ünlü metroseksüel' olarak gösteriliyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 28.12.2003
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.