Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ata'nın silueti heyecanlandırdı

Ata'nın silueti heyecanlandırdı

Ardahan'ın Damal İlçesi'nde güneşin Karadağ'a yansımasıyla oluşan Atatürk'ün silueti heyecanla izlendi.

Her yıl 15 Haziran ile 15 Temmuz arasında Karadağ'da oluşan Atatürk'ün silueti, bugün saat 18.00 ve 18.10 arasında gözlendi.

Geçen hafta yapılan "Atatürk'ün Gölgesinde Damal Şenlikleri"nde hava muhalefeti nedeniyle izlenemeyen Atatürk'ün siluetini çok sayıda vatandaşla izleyen Bakan Talay, "2 yıl önce bu fotoğrafları gördüğümde heyecanlanmıştım. Fotoğrafları poster haline getirip dağıttırdık. Ben de siluetin oluşumunu çok merak ediyordum. Bugün silueti görebildiğimiz için çok şanslıyız" dedi.

SİLUETİN BULUNMASI

Siluet ilk defa 1954'te Damal'a bağlı Yukarı Gündeş Köyü'nde çobanlık yapan 12 yaşındaki bir çoban tarafından görüldü. Adıgüzel Kırmızıgül adlı çoban Atatürk'e benzettiği gölgeyi köyde yaşayanlara anlattı. Bunun üzerine her yıl silueti görmek için civar köylerden vatandaşlar Karadağ'a gelmeye başladı.

1988 yılında ilçede fotoğrafçılık yapan Erdoğan Kumru tarafından çekilen Atatürk silueti, kartpostal haline getirildi.

1994'de ise Damal Kaymakamlığı tarafından "Atatürk'ün Gölgesinde Damal Şenlikleri" adı altında etkinlikler düzenlenmeye başladı. (aa)
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.