Magazin

Asya'nın 'Harry Potter'ıyla tanışın

Asya'nın 'Harry Potter'ıyla tanışın

Avustralyalı yazar Jim Aitchison, 20 yıldır yaşadığı Singapur'dan ilham alıp Asyalı çocuklar için 'Harry Potter' tadında bir seri yarattı.

Cadılar, hortlaklar, gizemli evler ve tüyler ürpertici hikâyelerle dolu bir kitap serisi... Sözünü ettiğimiz yeni bir Harry Potter macerası değil.

Asyalı çocukları kendine bağlayan yeni bir dizi serüven olan 'Mr Midnight' (Bay Geceyarısı).
Asyalı çocukları maceraya doyuran bu kitabın yaratıcısı ise Avustralyalı bir yazar.

Kitap yazmaya başlamadan önce uzun yıllar reklamcılıkla uğraşan Jim Aitchison, 20 yıldır Singapur'da yaşıyor. "Asyalı çocukların ne istediğini anlayacak kadar uzun süredir bu ülkede bulunuyorum" diye konuşan Aitchison'un kitapları Singapur, Çin, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Tayland ve Vietnam'da toplam bir milyonu aşan satış rakamlarına ulaşmış durumda.

Yüksek binalar, buğulu ormanlar
'Mr. Midnight' serisinde James Lee takma adını kullanan yazar, Asyalı çocukların değer yargılarının Amerikalı çocuklarınkinden farklı olduğu görüşünde. Aitchison, ayrıca çocukların kendilerini, kendi ülkelerinde geçen bir öyküye çok daha yakın hissettiklerini gözlemleyebildiğini söylüyor.

Kitaptaki olaylar, Asya'da sıkça rastlanan çok katlı yüksek binalar, buğulu ormanlar gibi ortamlarda geçiyor. Satıldığı ülkelerde bir 'Harry Potter' fırtınası yaratan seri, en çok satan kitaplar listesinin de gediklisi.

Aitchison, iyi yazılmış bir hikâyenin dünyanın her yerinde çok satacağına inanıyor. Hedef kitlesi yedi-12 yaş çocuklar olan kitap, şimdiye kadar Singapur ve Malezya'da 830 bin, diğer Asya ülkelerinde ise 300 binden fazla satmış durumda.
'Mr. Midnight' serisini piyasaya süren Forest Yayıncılık, asıl amaçlarının kitapları tüm Asya ülkelerinde basıp satmak olduğunu açıklıyor. Yazar Aitchison ise kitabının Filipinler'de ve korku filmleriyle meşhur Kore'de yayımlanmasının kendisini çok memnun edeceğini belirtiyor.

İngilizce isimlere karşı
Yazar, kitaplarının Asyalı çocuklar için eğlendirici olduğu kadar eğitici de olacağı görüşünde. 'Mr. Midnight'ın Yeni Zelanda ve Avustralya'dan da talipleri var. Ancak Jim Aitchison, kitabın Avustralyalı yayıncıların önerdiği gibi, İngilizce isimlerle yayımlanmasına kesinlikle karşı. "Neden Avustralyalı çocuklar da Asyalı çocuklar hakkında bir şeyler okumasın ki? Neden karakterleri 'Smiths ve Jones' olarak dönüştürmek zorunda kalalım?" diyor.

'Harry Potter' serisi Türkiye'de de yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı. Potter'ı Türkçeye kazandıran Yapı Kredi Yayıncılık ise şimdilik 'Mr. Midnight' dizisini Türkiye'ye getirmeyi planlamıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.07.2006
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.