Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Asya'nın en sevimli hayvanı panda

Asya'nın en sevimli hayvanı panda

Dünya Yaban Hayatını Koruma Fonu'nun düzenlediği yarışmada, Asya kıtasının en sevimli hayvanı oyların yüzde 54'ünü toplayan dev panda oldu. Yüzde 34 oy alan kaplan ikinci, şahin gagalı kaplumbağa ise yüzde 11'lik oy oranıyla üçüncü oldu.

Dünyada doğal ortamda sadece 1000 dolayında panda kaldığı hesaplanıyor. Aynı zamanda Dünya Yaban Hayatını Koruma Fonu'nun (WWF) sembolü olan pandalar, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hayvanlar arasında ön sırada yer alıyorlar.

Sıra Kuzey Amerika'da
Kuzey Amerika'nın en sevimli hayvanını belirlemek üzere oy verme işlemi de başladı. Yarışmaya, biri kıtanın kuzeyinde karlar içinde bulunan kesimden, biri orta, diğeri ise güney Amerika'dan olmak üzere üç hayvan katılıyor. Bunlar sırasıyla kutup ayısı, Amerikan pikası ve tukan kuşu.

Balık ve foklarla beslenen kutup ayıları Kanada, Norveç, Rusya ve Grönland'da yaşıyor ve iklim değişikliği ve kimyasal maddeler nedeniyle ciddi bir tehdit altında bulunuyor.
Kanada ve ABD'de yaşayan pika adlı tavşan-fare karışımı hayvan ise ot ve bitki kökleriyle besleniyor. Pikalar da iklim değişiklikleri yüzünden tehdit altında.
Orta ve Güney Amerika'nın renkli kuşu tukan ise sadece meyve ile besleniyor. Tukanlar, yağmur ormanlarının yok edilmesi ve egzotik hayvan kaçakçılığının kurbanı.
Yayın tarihi: 04.03.2004
401
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.