Magazin

Asuman hutbesi

Asuman hutbesi

Sanatçı ve mankenlerin son günlerdeki erotik görüntüleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı harekete geçirdi. Konuyla ilgili hutbe hazırlayan Diyanet, 15 Şubat'ta camilerde haya ve utanma duygusu ile ilgili vaaz verdirecek.

Manken Asuman Krause'in bir takvim için verdiği çırılçıplak pozlar, Ayşe Hatun Önal'ın askısı düşünce ortaya çıkan göğüs uçları, Şebnem Özinal'ın Genco Erkal'la oynadığı 'Yarışma' adlı tiyatro oyununda sutyeninden fırlayan göğüslerinin görüntüleri üzerine Diyanet, 'Haya-Utanma Duygusu' diye hutbe hazırlattı.

15 Şubat'ta camilerde okutulacak olan ve Diyanet'in internet sitesinde de yer alan hutbede, çıplak görüntülerin halkı üzüp rencide ettiği, gençleri olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Edep ve haya

İnsanı, diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliğin, 'akıl ve haya' olduğu vurgulanan hutbede, "çünkü insan, ancak bu iki meziyetiyle güzel ahlak ve edep sahibi bir kişiliğe kavuşur. Doğuştan insanda var olan utanma hissi, şüphe yok ki onu, kendiliğinden bazı tedbirler almaya sevk eder" denildi.

Hutbede, 'edep ve haya'nın ilahi dinlerin ortak kabullerinden olduğu, bu konuda en güzel kaideleri ortaya koyan en mükemmel dinin de İslam dini olduğuna yer verildi.

İslam dininin giyim kuşamdan, tutum ve davranışlara kadar her müslümanın uyması gereken ölçüleri belirlediğini, hiçbir konuda aşırılığa ve kuralları çiğnemeye izin vermediğini vurgulayan hutbede, Kur'an-ı Kerim'den örnekler verildi.

Çıplaklık ve haram

Hutbede, soyunmanın ve edep yerlerinin başkasına gösterilmesinin haram olduğu ve dinen doğru bulunmadığı vurgulanarak, şöyle devam edildi:

"Vücudumuzdan açılması ve başkalarına gösterilmesi haram olan yerlerin görüntülerinin yayınlanması da dinen doğru değildir. Son zamanlarda, haya sınırlarını aşan bir kısım görüntülerin yayınlandığı ve bazı vitrinlerde de sergilendiği dikkatleri çekmektedir.

Genel ahlak ve edep kurallarına uymayan bu durum, aklı selim sahibi milletimizi üzmektedir. çünkü bunlar, milletimizin haya duygusunu rencide etmekte ve bunları müstehcenlik kapsamında değerlendirmektedir.

Genel ahlak ve edep kuralları bakımından böylesi davranışlardan sakınılması gerekir. özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz, bunlardan olumsuz yönde etkilenmekte, bu da toplumumuzun genel yapısı üzerinde, hoş olmayan izler bırakmaktadır."

Caiz değilmiş

Manken Asuman Krause'nin bir takvim için verdiği çırılçıplak pozlar büyük yankı uyandırmıştı. Fotoğraflar gazete ve dergilerde, görüntüler ise TV'lerde günlerce yayınlandı.

Çıplak pozlarla ilgili tartışma programları bile düzenlendi. Tartışmaya son olarak da Diyanet katıldı.
Yayın tarihi: 28.01.2002
713
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.