Magazin

Astıma neden olan gen bulundu

Astıma neden olan gen bulundu

İngiltere'de Oxford Üniveristesi'ne mensup bir grup bilim adamının araştırmaları sonucunda, insanları astım hastalığına eğilimli hale getiren genin bulunduğu açıklandı

Bu buluş sayesinde astıma yol açan alerjinin önlenmesi ya da tedavi edilmesi yolunun da açıldığını duyuran Nature Genetics dergisi,Oxford Üniversitesi bilim ekibinin bu buluşu gerçekleştirebilmek için 6 yıl çalıştığını bildirdi.

Sonuçta astımla PHF11 adlı gen arasında bağ kuran bilim adamlarının, bu genin alerjik reaksiyonlara yol açan önemli kan hücrelerinin tepkilerini normal hale getirdiği bildirildi.

Astımın halen İngiltere'de her beş çocuktan ve her 10 yetişkinden birini etkileyen bir hastalık olduğu ve geliştirilecek ilaçlar sayesinde astıma yol açan alerjik reaksiyonun durdurulabileceği belirtilen yazıda, bu genin astıma yol açan etkenlerden sadece biri olduğu, bunun yanı sıra birçok katılımsal ve çevresel faktörün hastalığı tetiklediği hatırlatıldı.

PHF11 geninin B hücresi diye adlandırılan kan hücrelerinin faaliyetlerini düzenlediği kaydedilen yazıda, B hücrelerinin immunoglobulin E adı verilen ve alerjik reaksiyonları başlatan bir türmadde ürettiğine de dikkat çekildi.

Yeni buluş sayesinde immunoglobulin E üretimini durduran ve böylece astım krizini daha başlamadan önleyen bir ilacın üretilmesinin mümkün olabileceği ifade edilen yazıda, ''Ancak bilim adamları, böyle bir buluşun başarılmasının yıllar alabileceğini söylüyor'' denildi.
(AA)
Yayın tarihi: 19.05.2003
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.