Magazin

Astım hızla yayılıyor

Astım hızla yayılıyor

Dünya genelinde 100-150 milyon kişiyi etkileyen astımın özellikle son 10 yılda başta çocuklar olmak üzere bütün yaş gruplarında hızla yaygınlaştığı belirtildi.

Astım hastalığı son 10 yılda özellikle çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarında yaygınlaşıyor. TORAKS Derneği Genel Başkanı ve Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, 'Dünya Astım Günü' nedeniyle Adana'da düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu. Kocabaş, astımın küresel sağlık sorunu olduğunu, ancak bir 'kâbus' gibi görülmemesi gerektiğini söyledi.

'Sigaradan uzak dur'
Kocabaş, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre,dünyada 100-150 milyon kişinin astım hastası olduğunu, son 10 yılda da başta çocuklarda olmak üzere tüm yaş gruplarında yaygınlaştığını belirtti. Her astımlı hastanın teşhis, düzenli takip ve tedavi olanaklarına kavuşturulmasını sağlayacak bir sağlık sistemi oluşturulması gerektiğini vurgulayan Kocabaş, şöyle konuştu:
"Anne ve babanın içtiği sigara, bebekte astım hastalığının ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu nedenle özellikle alerji ve astım hikâyesi olan ailelerin evlerinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Astım hastalarının evlerinde, işyerlerinde ve diğer kapalı ortamlarda sigara dumanından korunmaları sağlanmalıdır. Sigara yasası kesinlikle uygulanmalı, ilgili kurumlar bu konuda gerekli denetlemeleri mutlaka yapmalıdırlar."

Ç.Ü Tıp Fakültesi Pediatrik Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Güneş Kendirli ise konuşmasında hırıltılı solunum, göğüste sıkışma veya baskı hissi, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan astım hastalığının tedavisinin önemine işaret etti. Gerekli tedavi ve takip yapıldığı takdirde astım hastalarının yaşam kalitelerinin düşmesinin önüne geçileceğini ifade eden Kendirli, konuşmasında şöyle dedi:

Kalıtsal bir hastalık
"Astım kalıtsal geçiş özelliği olan bir hastalıktır. Anne ya da babadan birisinde astım varsa çocukta da olma ihtimali yüzde 25, her ikisi de astımlı ise bu oran yüzde 50'ye çıkmaktadır. Bu nedenle ailesinde astım olanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çevre kirliliği de astımın ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Bu açıdan konu çok geniş kapsamda değerlendirilmelidir."
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.05.2004
398
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.