Magazin

Asteriks ilk kez politikaya bulaştı

Asteriks ilk kez politikaya bulaştı

Astériks serisinin 33'üncü ve son albümü cuma günü 27 ülkede yayımlandı. Konusu son güne kadar saklanan kitapta Amerikan politikalarına göndermeler olduğu ortaya çıktı.

Cuma günü 27 ülkede eşzamanlı olarak yayımlanan 33'üncü Astérix albümü 'Le Ciel Lui Tombe Sur La Tete'(Gök Başına Yıkılır) dünya çapında hem büyük ilgi gördü, hem de konusuyla şaşırttı! Okurlar kitabı ellerine aldıklarında hikâyeye ilk kez politika karıştığını, zeki bir ABD taşlamasının var olduğunu gördü.

Belçikalı çizer Albert Uderzo'nun elinden çıkma bu son kitapta dünya dışından yaratıkların güç veren sihirli bir iksiri aramak için Astérix'in kasabasına geldikten sonra gelişen olaylar anlatılıyor. Birer Süpermen konu olan yaratıklar Tadsylwine gezegeninden geldiklerini ve mürşitlerinin Hubs olduğunu söylüyor. Yeni çizgiromanda Tadsylwine Walt Disney'e, Hubs ise ABD Başkanı George W. Bush'a gönderme yapıyor. Kitapta küreselleşmenin 'yabancı' değerlerine karşı gerçek Galyalı değerlerinin savunması yapılıyor.

Belçikalı çizer Uderzo, France Soir gazetesine yaptığı açıklamada ilk kez uluslararası politikaya eğildiğini söyledi. Bugünkü Bush iktidarının kendisini politik yazmaya yönelttiğini söyleyen Uderzo, kitapta yer bulan bu politikliğin çok az dozda olduğunu ekledi. Bu arada kitap çeşitli eleştirileri de üstüne çekti. Belçika'nın usta karikatüristlerinden Hugues Dayez yeni albümün Astérix ve Obelix ruhuna aykırı olduğunu söyledi. La Libre Belgique gazetesi ise konunun ruhunun öldüğünü yazdı.

Sekiz milyon adet piyasada
Üç milyonu Fransa'da olmak üzere toplam sekiz milyon baskıyla piyasaya sürülen kitap dünya çapında büyük ilgi gördü. Fransa, Belçika, İngiltere, İspanya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede geçen ayki yeni Harry Potter kitabının yayımlandığında oluşana benzer görüntüler ortaya çıktı. Kitabın Türkçesini okumak için ise biraz beklemek gerekecek, zira Remzi kitabevi tarafından serinin 30 kitabı yayımlanmış durumda.

İlk kez 1959'da yayınlandı
Çizer Albert Uderzo, senarist René Goscinny ile birlikte ilk Asteriks macerasını 1959'da, Belçika'daki Pilote dergisinin sayfalarında başlatmıştı. 1961'de ilk kez kitap olarak yayımlanan karikatürler yıllar içine bir fenomene dönüştü. 107 dile çevrilen serinin kitapları bugüne kadar dünya çapında 310 milyonluk satış rakamına ulaştı. Uderzo, kadim dostu Goscinny'nin 1977 yılında hayatını yitirmesinden sonra da tek başına seriye devam etti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.10.2005
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.