Magazin

Aspirin yumurtalık kanserini önlüyor

Aspirin yumurtalık kanserini önlüyor

Aspirinin, yumurtalık kanserinin gelişmesini önleyebildiği saptandı. ABD'nin Florida Tıp Koleji'nde kanser kültür hücreleri üzerinde yapılan araştırmada, aspirinin yumurtalık kanseri hücrelerinin çoğalmasını yüzde 68 önleyebildiği belirlendi.

Laboratuvar araştırmaları, yüksek dozda aspirinin kanser hücreleri üzerinde daha fazla etki meydana getirdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca, HER-2/neu proteinine özgü monoclonal antikorlarla aspirinin kombinasyon olarak kullanılmasının, kanser tümörleri üzerinde daha fazla etki ortaya koyduğunu gözledi.

Aspirin ve monoclonal antikorların birlikte kullanılması ile kanser hücrelerinin gelişmesinin yüzde 84 önlenebildiği bildirildi. Önceki araşırmalarda, aspirinin rahim kanserinin gelişmesini önleyebildiği saptandı.

Konuyla ilgili yeni araştırmalar yapılması gerektiğine değinen uzmanlar, ancak kapsamlı araştırmalardan sonra yumurtalık kanseri hastalarına aspirin kullanmalarının salık verilebileceğini açıkladı.

Yumurtalık kanserinin erken dönemde çok az belirti ortaya koyduğu genellikle hastalığın ileri derecede saptanabildiği biliniyor. Yumurtalık kanserinin kadınları diğer jinekolojik kanser çeşitlerinden daha fazla ölüm riskine soktuğuna değinen uzmanlar, ABD'de 2002 yılında 23 bin 300 yumurtalık kanseri vakasının meydana gelebileceğini ve hastalardan 14 bininin ölebileceğini hesaplıyor. Araştırmayla ilgili rapor, Journal Obstetrics and Gynecology adlı dergide yer aldı.

(aa)
Yayın tarihi: 08.11.2002
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.