Magazin

Aspendos'ta görkemli festival

Aspendos'ta görkemli festival

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ve 2 ay sürecek 10. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde yerli ve yabancı sanatseverler 17 temsil izleme olanağı bulacaklar.

Roma Dönemi'nin mimari şaheserlerinden olan ve 2 bin yıldır dimdik ayakta kalan nadir amfi tiyatrolardan biri olan antik Aspendos Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek festivalde 120 bini aşkın izleyiciye ulaşılması hedefleniyor. 14 Haziran´da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü´nün G. Verdi'nin "Aida" operasıyla başlayacak festival, 16 Ağustos'ta Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Akademik Opera ve Balesi'nin sergileyeceği Çaykovski'nin "Fındıkkıran" balesiyle sona erecek.

Festivale Kırgızistan'ın yanı sıra Sofya Ulusal Operası Puccini'nin "Turandot" operası, Rusya Kasatkina ve Vasilyov Devlet Akademik Klasik Balesi, Khachiaturian'ın "Sapartacus" bale gösteriyle katılacaklar.

Festivalin bu yıl, önceki yıllara göre daha etkin tanıtımının sağlanabilmesi amacıyla Kültür Bakanı Erkan Mumcu, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Remzi Buharalı, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, AKTOB eski başkanı Ahmet Barut, Side Turizm İşletmecileri Derneği (Side TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Bekir Akkaş, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Aydın Aytuğ, Öger Holding Başdanışmanı Hüseyin Baraner, Kayı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü ile çok sayıda turizmci ve bürokratın katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda, Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin yanı sıra Antalya'da 2004'te gerçekleştirilecek kültürel etkinliklerin daha etkin tanıtımını organize etmek amacıyla bir "Girişim Grubu" kurulması ve grubun ilk toplantısında bir eylem planı hazırlaması benimsendi.

FESTİVAL PROGRAMI
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Remzi Buharalı, 10. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali´nin programının hazırlandığını, ancak kesinlik kazanmayan programın önümüzdeki günlerde değişikliğe uğrayabileceğini kaydetti. Hazırlanan taslak program şöyle:
14 Haziran, Aida (G. Verdi) Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
17 Haziran, Aida (G. Verdi) Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
21 Haziran, Harem (Osmanlı Usul Müziği), Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
25 Haziran, Turandot, (G. Puccini), Sofya Ulusal Operası
26 Haziran, Turandot, (G. Puccini), Sofya Ulusal Operası
3 Temmuz, Spartacüs, (A. Khachiaturian), Rusya N. Kasatina ve V. Vasilyov Devlet Akademik Klasik Balesi
9 Temmuz, Prens İgor, (A. Borodin), İstanbul Devlet Opera ve Balesi
10 Temmuz Prens İgor, (A. Borodin), İstanbul Devlet Opera ve Balesi
16 Temmuz Nabucco, (G. Verdi), İzmir Devlet Opera ve Balesi
17 Temmuz Nabucco, (G. Verdi), İzmir Devlet Opera ve Balesi
23 Temmuz Romeo Julliette, (S. Prokofiev), Mersin Devlet Opera ve Balesi
30 Temmuz, La Traviata, (G. Verdi), Antalya Devlet Opera ve Balesi
31 Temmuz, La Traviata, (G. Verdi), Antalya Devlet Opera ve Balesi
6 Ağustos, Giselle, (A. Adam), Antalya Devlet Opera ve Balesi
9 Ağustos, Carmina Burana, (C. Orff), Antalya Devlet Opera ve Balesi
13 Ağustos, Cavalleria Rusticana, (P. Mascagni), I. Pagliacci, (R. Leoncavallo) Antalya Devlet Opera ve Balesi
16 Ağustos Fındıkkıran, (P. Çaykovski), Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Akademik Opera ve Balesi.
(AA)
Yayın tarihi: 26.04.2003
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.