Magazin

Aslanların atası Çankırılı!

Aslanların atası Çankırılı!

Çankırı'da yapılan kazılarda, 'aslanların atası' olabileceği düşünülen 'küçük ve etçil' bir türün kalıntılarına rastlandı.

Çankırı Çorakyerler kazısında, aslanların atası olabilecek bir türe ulaşıldı. Bir zamanlar Anadolu'da koşturan 'küçük etçiller' heyecan yarattı. 'Aslanların habercisi olabilir' denilen türe Çankırı Müze Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin 2001'den bu yana yürüttüğü kazı sırasında ulaşıldı. Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim şu bilgileri verdi:

"Bulunan tür sayısı, yeni buluntularla sekizden 10'a çıkacak. Yeni türlerin ne olduğunu tam olarak söylemek şu an için mümkün değil ancak küçük etçiller, gergedanın yeni türleri, kaplumbağalar ile bovitlerin yeni türleri olabilir. Küçük etciller, aslanların habercisi olabilir.

Yeni buluntular, yeni bilgilere ulaşmamızı sağlayacak. Canlı türlerinin göç yolları, ekolojik çevre, tarihleme gibi birçok bilgi gün ışığına çıkacak. Ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle bir sezonda bir ay çalışabiliyoruz. Bu yetersiz çalışmayla kazılar en az 20 yıl sürer." Sevim, Çankırı Müzesi'ndeki fosil seksiyonunun turizm açısından olduğu kadar bilim adamları açısından da önemli bilgi kaynağı niteliğinde olduğunu ekledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.08.2003
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.