Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşkta ilk seçim kadınlardan

Aşkta ilk seçim kadınlardan

Koku yolu ile karşısındaki erkeğin bağışıklık sistemi hakkında bilgi sahibi olan ve ona ilk sinyalleri veren kadınlar aşkı başlatıyor.

Kokuyla başlayan sinyaller, daha sonra gözlerle kurulan iletişim, ses ve dokunma ile aşkı ortaya çıkarıyor.

Sevginin çıkış zamanı
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Özgünen, aşk kavramının ve erkekte ergenlik çağlarında başladığını söyledi. Özgünen, sevginin ise kişinin kendisini 'ben kimim?, neyim?, neden dünyaya geldim?' gibi sorularla tanımaya başladığı süreçte ortaya çıktığını belirtti.

Özgünen, aşkın kendi biyolojik karşılıkları olan kurallarının bulunduğunu, sevginin ise daha değişik gereksinimlere yönelik olduğunu söyledi.

Dört duyu harekette
Aşk dürtüsünün dört duyunun harekete geçmesiyle başladığını da belirten Özgünen, kadının koku yolu ile karşısındaki erkeğin bağışıklık sistemi hakkında bilgi sahibi olduğunu anlattı.

Bağışıklık sisteminin farklılığı
Özgünen, "Eşler seçim yaparken kendi bağışıklık sisteminden çok daha farklı sisteme sahip olan kişilere yönelir. Bunun nedeni ise kadının doğacak çocuğunu daha gelişmiş bir bağışıklık sistemiyle dünyaya getirmek isteğidir. İlk olarak kokuyla başlayan sinyaller, daha sonra gözlerle kurulan iletişim, ses ve dokunma ile aşkı ortaya çıkarır. Bu nedenle aşk, hiçbir zaman erkek tarafından başlatılmaz, seçimi kadınlar yapar" dedi.

İlk sinyal kadından
Özgünen, ilk sinyalleri kadınların gönderdiğini ve daha sonraki sürecin erkek-kadın ilişkisi içinde geliştiğini belirtti. Eş seçiminde erkeğin kendisine özgü kriterleri olmadığını belirten Özgünen, erkeğin biyolojik olarak güzel olana yöneleceğini, çocuğunu en sağlıklı şekilde taşıyacak, besleyecek, doğuracak ve bakacak kadını aradığını anlattı.

Önce koku daha sonra görüntü
Kadının özgül olduğunu ve belirli sisteme göre ölçüp tartarak en iyi partneri seçmeye özen gösterdiğini belirten Özgünen, "İlk olarak erkeğin kokusunun kendisine uygun olup olmadığına karar verir daha sonra görüntüsüne dikkat eder. Zeka, güvenilirlik, iletişim, erkeğin kendinden mutlu olması kadınların aradığı özelliklerdir. Kadın için cinsellik son sıralardadır" dedi.

Aşk erkek için günlük
Evliliğin sevgi temeli üzerinde yürüdüğünü ve kurallara dayandığını da belirten Özgünen, aşkın erkek için günlük olduğunu, kadında da değişikler olsa bile en fazla dört yıl sürdüğünü anlattı. Özgünen, sevginin genellikle dünya görüşleri birbirleriyle örtüşen partnerler arasında gerçekleştiğini, aşkın ise birbirinden en uzak kitleler arasında meydana geldiğini söyledi.
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.