Magazin

Aşkın yeni adresi internet

Aşkın yeni adresi internet

Siz bugüne kadar aşkı nerelerde aradınız bilmiyoruz ama Avrupa'da aşkı internette bulanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

"Sevgili", "arkadaş" adına ne denirse, özel bir şeyler yaşayacağı insanı bulmak isteyenlerin buluştuğu siteler üye sayılarını hızla arttıyor. Son yapılan araştırmalar Avrupa'da hergün daha çok insanın aşkı bulmak için internete girdiğini gösteriyor.

İnternet sitelerinin trafiğini takip eden Jupiter Medya Metrix şirketi yetkilisi Daniel Stevens, sanal dünyada sevebileceği birilerini arayan insanların internet nüfusuna ciddi bir katkısı olduğunu belirtiyor.

"Online randevulaşma" insanların ilgisini çekiyor çünkü, kullanıcılar kimliklerini gizleyebiliyor ve siteye üye olur olmaz aradığı özellikte birilerini bulabiliyor.

Uluslararası bir çüpçatan sitesi olan Match.com dünya genelinde bugüne kadar 1400 kişinin evlenmesine, 75 çocuğun dünyaya gelmesine ve yüzbinlerce kişinin romantik bir ilişki yaşamasına aracılık ettiğini belirtiyor.

2001 yılının son iki ayında Match.com'a yeni kayıt olan üye sayısının Almanya'da yüzde 45, Hollanda'da yüzde 39, İspanya'da yüzde 27, Fransa'da yüzde 48, İtalya'da yüzde 39 ve Danimarka'da yüzde 26 artması insanların çöpçatan sitelere duyduğu ilgiyi gösteriyor.

Yalnızca bu yılın ilk ayında İngiltere'den üye olan kişi sayısının yüzde 50 arttığını belirten site yetkilileri, bu ülkedeki üye sayısının 100 bine ulaştığını söylüyor.

Ayda 25 dolara çöpçatanlık hizmeti

"Ruhunun diğer yarısını" internette arayanların ilgi gösterdiği bir başka site de uDate.com... Bu siteye üye olmak için ayda 25 doları gözden çıkarmak gerekiyor. Sitenin yöneticisi, gelirlerinin 2001 yılında yüzde 1200 arttığını belirtiyor.

Nüfusu 5 milyondan biraz fazla olan Danimarka'da yayın yapan "Dating.dk" adlı ücretsiz sitede 475 bin kişinin profili bulunuyor. Sitenin üye sayısının geçen yıldan beri yüzde 50 arttığı ifade ediliyor.

Siteye üye olan 28 yaşındaki hukuk öğrencisi Camilla Jensen, online randevulaşmanın kolay olduğunu ve milyonlarca insan arasında kendisine uygun olanı bulmak için interneti kullandığını söylüyor.

Türkiye'de bu konuda hizmet veren Arkadaş.com sitesinin yaklaşık 625 bin üyesi bulunuyor. Ücretsiz üye olunabilen sitede "Çöpçatan Teyze" diye bir bölüm de yer alıyor. Siteden yararlanmak için bir rumuz seçip, kayıt olmak gerekiyor.
Yayın tarihi: 14.02.2002
192
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.