Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşkın bir tarifi daha!

Aşkın bir tarifi daha!

Bilim, aşkta acının da ortak olduğunu kanıtladı. Sevgilinin acı çektiğini bilmek, karşı tarafa aynı duyguyu tattırmaya yetiyor.

Âşıklar birbirlerinin acısını hissediyor. Biri acı çektiğinde diğeri de aynı acıyı duyuyor. Britanya'da Londra Üniversitesi'nin araştırmasına göre, âşık olunan kişinin acı çektiğini bilmek, beyindeki acıyla ilgili merkezleri harekete geçirebiliyor. Araştırma 16 çift üzerinde yapıldı. Önce kadınların, ardından partnerlerinin sağ ellerine acı verecek bir işlem uygulanarak beyin hareketleri ölçüldü. Kadınlar, elleri acıdığında partnerlerinin yüzünü görmedi, sadece bir sinyalle aynı anda erkeklerin eline acı veren bir işlem uygulandığı haber verildi. Sinyali gören kadınların beyinlerindeki acıyla ilgili merkezlerinin neredeyse tamamının aktive olduğu görüldü. Partneri acı çeken kadınların beyni, kendileri acı çekiyormuşçasına tepki gösterdi. Ayrıca korku, üzüntü, heyecanla ilgili merkezler de aktifleşti.

Araştırmayı yorumlayan Dr. Tani Singer, "Başkalarının ne hissettiklerini gördüğümüzde empati kuruyoruz. Bu, bazen neden kendimizden önce karşımızdakini önemsediğimizi de açıklıyor" dedi.
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.