Magazin

Aşk yarası hafife alınmıyor

Aşk yarası hafife alınmıyor

Tutkulu aşklar sona erdiğinde ortaya çıkan melankoli hali, aşk acısı çekenin bütün sinir sistemini alt üst ediyor. Vücudun çalışması aksamaya başlıyor, mide hazımsızlığı, uyku düzensizliği gibi pek çok sorun ortaya çıkıyor.

Tutkulu aşkların sona erişinde ortaya çıkan melankoli hali hafife alınması, aşıkların psikolojik ve fizyolojik travma geçirmesine neden oluyor.

Psikologlara göre, "Hep onu düşünüyorum", "Onsuz geçen günlerim kabusa dönüşüyor, uykularım kaçıyor", "Bir bakışıyla eriyorum, dokunuşuyla dünyam kararıyor", "Sadece benimle ilgilensin istiyorum", "Onu için hissettiklerimi başkası için asla hissedemem", "Kıskançlıktan ölüyorum, onun kendini sevmesi bile beni çıldırtıyor" gibi ifadeleri saplantılı bir şekilde, aşksız yaşayamayan ve delicesine aşık olan insanlar duygularını dile getirirken kullanıyor.

Psikolog Mustafa Anıl, derin bir aşkın bitişinin tıpkı yaşandığı anki gibi sarsıcı bir şekilde gerçekleştiğini bildirdi. "Yürek çarpıntıları, sinir krizleri, ağlamalar, iştahtan kesilmeler, yani neredeyse hummalı bir hastalık sarıyor tüm bedenimizi" diyen Anıl, psikiyatristlerin bu tür sevda yaralarını ciddiye aldıklarını vurguladı.

Anıl, şöyle devam etti:

"Tutku, çoşku, neşe, heyecan, hırs, çılgınlık, sakinlik, gözü karalık, kıskançlık, yenilgi, uykusuzluk, öfke, hayal kırıklığı, yalnızlık, kaçıp gitme isteği.

Yani aşk ve aşkın sona erişi. Yaşamla ölüm arasında gidip gelen duygu karmaşasını yaşamamıza neden olan aşk, sona erdiğinde acısı da aynı şekilde sona ermez.

Ayrılığın yaşanmaya başlamasıyla, sinir sistemi ve vücutta tüm dengeler bozulmaya başlar. Zamanla dengeler tamamen alt üst olur. Tıpkı aşk yaşanırken olduğu gibi duygusal salınımlar yaşanır, ama yaşanılan duygular hep negatife yönelik... Daha sonra psikolojik çöküntüye vücut da eşlik etmeye başlar.

Bu durumda, duygusal açıdan yardım alınmazsa, bu uzman veya bir yakın olabilir, tüm duygusal ve fiziksel bütün özellikler adeta felç olur."
Yayın tarihi: 16.12.2001
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.