Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşk renk değiştirdi

Aşk renk değiştirdi

Aşklarını çiçeklerle ifade etme yolunu seçen sevgililer için, kimyevi maddelerle rengi değiştirilen güller üretildi. Doğal yöntemlerle kırmızı, sarı, beyaz, pembe renklerde üretilen güller, yüzyıllar boyunca sevgililere aşklarını ifade etmede kullanılırken, son günlerde gül renkleri mavi, yeşil ve leylak renkleriyle çeşitlendirilmeye başlandı.

Bursa'da 27 yıldır çiçekçilikle uğraşan Sevim Onat, kimyevi maddelerle yapılan ve çeşitli anlamları bulunan renkli güllere özellikle aşıkların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Kırmızı gülün, ''seni seviyorum, sana ihtirasla bağlıyım'', beyaz gülün ''saf duygular taşıyorum'', sarı gülün ''aşkınla sararıp soldum'' anlamını taşıdığını ifade eden Onat, ''Kimyevi maddelerle üretilen diğer renkteki güllerin çıkmasıyla çiçek dili de gelişti. Leylak rengi güle 'gizemli aşk', mavi güle 'ilahi aşk', yeşil güle ise'derin sevgi' anlamı yüklendi'' dedi.

Tanesi 3 milyon liradan satılan renkli güllerden en çok ilgiyi leylak renkli gülün gördüğünü belirten Sevim Onat, ''Leylak renkli güller gizemli aşkın sembolü olduğu için, aşklarını açıklama cesareti gösteremeyen utangaç aşıkların kurtarıcısı oldu'' diye konuştu.

Sevim Onat, daha önce İtalya ve Fransa'dan ithal edilen renkli güllerin, artık Antalya ve Yalova'da da yetiştirildiğini ve birçok ülkeye ihraç edilmeye başlandığını bildirdi.

İlk kez 1600'lü yıllarda İstanbul'da oluşturulmaya başlanan ''çiçeklerin dili''yle ilgili bilgiler, 1716'da eşiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından İngiltere'ye götürüldü. Hemen her çiçeğe yüklenen anlamlarla geliştirilen çiçek dili, zamanla uluslararası nitelik kazandı.

''Çiçek dili''nde ''Seni seviyorum. Sana ihtirasla bağlıyım'' anlamına gelen kırmızı gül, sevgisinin büyüklüğünü ifade etmek isteyenlerce tercih edilmesi gerekirken, çan çiçeği ''Aşkımıza sadakatle bağlıyım'', orkide ''Aşkım, sen çok güzelsin, sen çok özelsin'' anlamlarını içermesi bakımından önem taşıyor.

Aşkını, ''çiçek dili''ni kullanarak ilk kez ilan etmek isteyenlerin ise kırmızı lale, mor leylak ile pembe veya kırmızı akasyayı tercih etmeleri gerekiyor.

Sevgilisiyle sorun yaşayan ve yeniden beraber olmak isteyenler de duygularını çiçeklerle anlatabiliyor. Terk edilen sevgili, aşkına fulya çiçeği gönderdiğinde ''Sevgilim geri dön'' demek isterken, ayrılığa rağmen hala o özel kişiye karşı sevgisini sürdürenler, ''beni unutma, gerçek aşkımsın'' anlamına gelen gardenyayı tercih ediyor.

Çiçek dili, aşkı anlatmanın yanı sıra ayrılık isteklerini de ifade etmekte kullanılıyor. Hint açelyası ''Gerçek şu ki, her şey bitti'', kırçıllı karanfil ''Üzgünüm ama, bitmek zorunda'' anlamına gelirken, nilüfer ve sarı kasımpatıya ise ''azalan aşk ve sevgiliden soğuma'' anlamını yükleniyor.

(aa)
589
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.