Magazin

Aşk mı çıkar ilişkisi mi?

Aşk mı çıkar ilişkisi mi?

Moda devi Robert Cavalli'nin kız arkadaşı Lina Nilson tarafından 'yıkandığı' fotoğraflar tartışma yarattı

Lina Nilson-robert cavalli

Önceki gün Sardunya Adası açıklarında teknesinde paparazziler tarafından görüntülenen dünyaca ünlü moda devi Robert Cavalli'nin kız arkadaşı Lina Nilsontarafından yıkandığı görüntüler tartışma yaratmıştı. Nilson'ın 72 yaşındaki Cavalli'nin duş yapmasına yardım ettiği fotoğraflar ilişki uzmanlarını da ikiye böldü.

Psikolojik Danışman Aşkım Kapışmak

"Karşılıklı çıkar var"

Aralarındaki yaş farkı çok fazla. Genelde aşk yaşamazlar. Erkekler 70'li yaşlardan sonra cinsellikten düşüyorlar, östrojen hormonlarında artış oluyor. Yaşlı ve zengin erkekler etrafa karşı cinsel yeterliliğini göstermek için genç kızlarla beraber oluyorlar. Karşılıklı çıkar var burada. Baba travması yaşayan veya fakir olan güzel kızlar zengin ve yaşlı erkeklerle beraber oluyorlar. Bu davranışın altında şu da yatıyor; kız adamın her ihtiyacını karşılıyor ona bakıyor onu kendine bağımlı hale getiriyor. Daha sonra kız adam için vazgeçilmez oluyor. Burada aşk ve sevgi olmaz. Böyle sanıyorlar. Zengin ve yaşlı erkekler yaşama sevinçleri ve heyecanları bitmesin diye genç kızlarla beraber oluyorlar. Şöyle düşünün adamı kızın gençliğinden kız adamın parasından faydalanıyor.

Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Haydar Dümen

"72 ileri bir yaş değildir"

Kimin kimle nasıl bağlı olduğu parasal mı duygusal mı bilemeyiz. İlişkilere her türlü saygı duymalıyız. Fotoğrafı ben de gördüm. Kızı kutluyorum. İster babası gibi ister sevgilisi gibi yıkayabilir. İnsan insana yardım ediyor. Bunlara karışma hakkımız yok. Ancak herşeyi sekse bağladığımız zaman yanılgılar ortaya çıkar. Seksin mekanik ve duygusal boyutu vardır. Mekanik boyutunda insanlar mekanik olarak birleşirler genelevde de yapılır evde de yapılır her yerde yapılır. Duygusallık varsa duygusallık ve seks ikisi birden bir bütünleşmeye girer. Fakat seksin ötesinde duygusallık çok yüksek ise seksi bir biçimde koruma ve yönlendirme şansı her zaman var. Burada duygulara saygı duyulmalı sadece cinselliğe odaklanmamalıyız. 72 ileri bir yaş değildir bugün 80-90 yaşında bile faaliyetlerini devam ettirenler var. Yeter ki gönlü onu sevmiş olsun.

Evlilik Danışmanı Sibel Üresin

"Kim ne diyebilir buna?"

Dinen Hadis-i Şerifte kadını 3 şeyinden dolayı nikahlayın diyor. Malından güzelliğinden ve imanından dolayı. Siz ahlaklı olanını tercih edin diyor. Bir erkeği tercih ederken de tabii ki maddi zenginliği, kariyeri, ahlakı bir kadın için tercih nedeni. Bir kadın zenginliği tercih ediyor diye yargılayamazsınız. Bunu demeye kimsenin hakkı yok. Ben burada hiçbir sakınca görmüyorum. Aksine çok normal. Bu kadar yaş farkı da olabilir neden olmasın? Sonuçta karşılıklı ilgi alaka var. Kadın zenginliği için tercih etmiş, adam kadının başına silah dayamamış kadın da onla birlikte kim ne diyebilir buna?

Cinsel Sağlık Enstitüsü Onursal Başkanı

Dr. Cem Keçe

"Aşk değil aktarım"

Tüm dünyada ve ülkemizde çok yaygın görülen bir durumdur. Genel bir değerlendirme yaparsak özellikle genç kızların kendilerinden yaşça büyük bir erkekle aşk yaşamaları, daha çok psikolojik olarak vaktiyle babalarından göremedikleri sevgiyi ve ilgiyi baba yerine koydukları birinden alma fantazilerinin bir dışavurumudur. Kız çocukluğunda ve genç kızlığında babasıyla sağlıklı bir ilişki kuramadığında içinde bir baba açlığı oluşuyor. Bu açlık tatmin edilmeyince yıllar sonra kendisinden yaşça büyük birini bir baba gibi bulduğunda ona karşı çok yoğun duygular hissediyor. Buna aşk diyor. Bunun psikolojideki adı aşk değil aktarımdır. Yani babaya ait güzel duyguların baba yerine konulan birine aktarılmasıdır. Sadece magazinde görünenler değil yüzlerce binlerce insanın yaşadığı yaygın bir durumdur.

(Habertürk)

Yayın tarihi: 22.06.2013
4189
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.