Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşk kaybetti, para kazandı

Aşk kaybetti, para kazandı

Artık aşk evliliklerinin modası geçti. Günümüzde milyarlarca borçla yapılan evliliklerde, en güzel yıllar borç ödemekle geçiyor. Selamete çıkınca da, iş işten geçmiş oluyor.

Ekonomik koşulların her geçen gün ağırlaştığı günümüzde artık iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor. Uzmanlara göre, evlilik birliğini sürdürmek için aşktan önce mantık evliliği yapmak gerekiyor.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, Türkiye'de boşanma oranı her geçen yıl artıyor.

Boşanma oranları fırladı

Boşanma oranları beş bölgeye göre incelendiğinde İstanbul ve İzmir gibi metropolitan şehirleri içeren ve Türkiye'nin en gelişmiş olan Batı Bölgesi'nin binde 0.72 ile ilk sırayı aldığı görülüyor.

Bu bölgeyi binde 0.58 ile Orta Anadolu bölgesi takip ediyor. Doğu Bölgesi ise binde 0.17 ile en düşük boşanma oranına sahip bulunuyor.

Türkiye'de boşanmaların en önemli nedenini ise geçimsizlik oluşturuyor. Yıldan yıla bu neden giderek artıyor. Terk ve zina nedeniyle boşanma ise ikinci ve üçüncü sırada geliyor.

Şimdi samanlık seyran değil

Psikiyatrist Mustafa Güveli, günümüzdeki mantık boyutu dikkate alınmadan yapılan aşk evliliklerinin uzun sürmediğini bildirdi.

Aşk evliliklerinde mantık varsa, mantıklı aşksa evliliğin daha uzun sürdüğüne dikkat çeken Güveli, "Ama aşk mantıksızsa, körü körüne evlenmişlerse, realiteden uzak bir aşksa, körü körüne, delicesine aşksa, kültürel uyum, ekonomik denklik yoksa, fiziki olarak denklik yoksa o evlilik sürmüyor" dedi.

Para, para, para

Güveli, bu durumu "Artık iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor" şeklinde dile getirdi.

Güveli, "Aşık olabileceklerine inandıkları biri varsa evlensinler. Belli bir yaştan sonra aşk öyle pek beklenilecek, gelinecek şey değildir. Bu dönemde artık evlenilecekse aşık olunca mantık süzgecinden geçirilip evlenmek daha makul" diye konuştu.

Evlilik birliğini sürdürmede kültürel uyumunda çok önemli olduğuna dikkat çeken Güveli, farklı coğrafyaların kültürlerinde yaşayan insanların aşkın gücü ile bir yere kadar bazı şeylere katlanabildiklerini ancak sürekli bir arada yaşayınca, birbirine katlanmak zorunda kalınca ilişkilerinin sürmediğini sözlerine ekledi.
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.