Magazin

Aşk her şeyi affedermiş!

Aşk her şeyi affedermiş!

Teması 'aşk' olarak belirlenen 8. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali bugün başlıyor.

Süpürge havalanıyor, hem de 'aşk'la. Bahar coşkusunu filmlerle kutlayan 8. Uluslararası Uçan Süpürge Filmleri Festivali bugün başlıyor.

Ana teması aşk olan festival, uzunu, kısası, kurmacası, belgeseliyle beyazperdede seyirciye aşkın türlü hallerini anlatacak.

Aşk söz konusu olunca festival yıllardır erkek yönetmenlerin filmlerine uyguladığı amborgoyu da deldi! 'Âşık Erkekler Hattı' başlıklı bölümde dört erkek yönetmenin filmi var. Kim bu şanslı erkekler? 'Günbatımından Sonra'yla Richard Linklater, 'Korku Ruhu Kemirir'le Werner Fassbinder, 'Cherbourg Şemsiyeleri'le Jacques Demy ve 'Tiffany'de Kahvaltı' filminin yönetmeni Blake Edwards.

Festivalin bu yılki Onur Ödülü'nü Sevda Ferdağ havaya kaldıracak. Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'nin sahipleri ise Radikal gazetesi yazarı Sevin Okyay ile seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm olarak belirlendi.

İlk kadın yönetmen
Keşif yapmak isteyenlere festival büyük bir fırsat sunuyor. Değeri tam bilinememiş, Türk sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Ayten Kuyululu ile sinema tarihinin ilk kadın yönetmeni kabul edilen Alice Guy'ın (1896'da 'The Cabbage Fairy'i çekmişti) filmleri festivalde. Programda Kuyululu'nun iki, Guy'ın ise 10 filmi var.

Seyirciyi yeniden Kuyululu ve Guy'la tanıştıran festival, beyazperdenin özel kadınları sıralamasında hep üst sıralarda yer alan Greta Garbo'yu da ağırlıyor. Garbo'yla, rol aldığı 'Anna Karenina', 'Büyük Otel' ve 'Gülmeyen Kadın' filmleri vesilesiyle hasret gidermek mümkün olacak.

Festival farklı coğraflardan birçok kadın yönetmenin hikâyelerine de ev sahipliği yapacak. Rus sinemasından Lidia Bobrova'nın son filmi 'Nine', Marina Razbezhkina'nın 'Hasat Zamanı' ve Guka Omarava'nın 'Şizo', Polonya'nın önemli kadın yönetmenlerinden Agnieszka Holland'ın dört eseri 'Avrupa Avrupa' 'Olivier', 'Tutkunun Şairleri' ve 'Julie'nin Hikâyesi', Hint sinemasının tanınmış kadın yönetmeni Deepa Mehta'nın olaylı element üçlemesinin iki filmi 'Ateş' (gösterildiği sinemalar yakılmış) ve 'Toprak' (filmin çekimlerinde sete baskın düzenlenmiş) seyircinin huzuruna çıkacak.

Berksoy ve Betti anısına
Geçen yıl yaşamını yitiren iki büyük sinema oyuncusu Semiha Berksoy ve Laura Betti'nin anısına, festival özel bir bölüm ayırıyor. Semiha Berksoy anısına Kutluğ Ataman'ın ilk filmi 'Karanlık Sular' gösterilecek. Laura Betti'nin Venedik'ten ödül aldığı 'Teorema'sı ve yönettiği 'Pier Paolo Pasolini: Bir Düşün Nedeni' adlı belgeseli de bu özel bölümün diğer iki filmi.

24. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin en iyi filmlerinden Pelin Esmer'in 'Oyun'unun da yer aldığı 'Gerçeğe Âşık' bölümünde ise 10 belgesel gösterilecek. Film gösterimlerinin yanı sıra iki de önemli panel düzenlenecek. 'Roller, Modeller ve Biz Kadınlar' başlıklı ilk panelde, sinemada ve televizyonlarda yaratılan kadın rollerinin gerçek hayattaki izdüşümü tartışılacak.

'Türkiye'nin Debra Winger'ını Aramak' başlıklı ikinci panel ise Rosanna Arquette'in yönettiği 'Kayıp Aranıyor: Debra Winger' adlı filmin amaçladığı yoldan gidiyor. Arquette'in Hollywood'da oyunculuk yapan kadın yıldızların sorunlarını dile getirdiği filminden yola çıkılarak, panelde Türkiye sinemasındaki kadın oyuncuların durumu konuşulacak. 15 Mayıs'a kadar devam edecek festivalde gösterimler Kızılırmak ve Kavaklıdere sinemasında yapılacak. Alice Guy'ın filmleri ise FKM olacak.

12 filmlik yarışma heyecanı
'Her biri ayrı renk' başlıklı yarışmalı bölümde ise 12 film yer alıyor. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü için yarışacak 12 film arasında geçen yıl Cannes Film Festivali'nde ödül almış olan Agnes Jaoui'nin 'Resim Gibi', Eleonore Faucher'in 'Nakış Gibi', Keren Yedeya 'Hazinem-Or', Carole Laure'nin 'Ben de Seni Arıyorum' adlı yapımları bulunuyor.

Ayrıca Sally Potter'ın son filmi 'Evet' de yarışmanın iddialı filmleri arasında. Yarışmada Türk kadın yönetmenleri Biket İlhan'la Nuray Şahin temsil edecek. İlhan'ın 'Ayın Karanlık Yüzü' ile Şahin'in 'Tüyü Takip Et!' FIPRESCI Ödülü için jürinin karşısına çıkacak. Daha önce yarışma filmleri arasında bulunan Lucile Hadzihalilovic'in 'Masumiyet'i İstanbul Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü aldığı için yarışmada yer almıyor. Ama gösterimi yapılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.05.2005
583
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.