Magazin

Aşırı sıcaklar asabi ve saldırgan yapıyor

Aşırı sıcaklar asabi ve saldırgan yapıyor

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Ensari, havaların ısınmasıyla manik atak denilen psikotik rahatsızlıklarda bir alevlenme olduğunu söyledi.

Sıcakların manik atak rahatsızlığının ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu belirten Dr. Hülya Ensari, "Sıcaklar, psikotik rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bu durumda olan kişiler saldırgan hale gelerek, suç işleyebilirler" dedi.

Havaların ısınmasıyla depresyonun tam tersi olan manik atak denilen psikotik rahatsızlıklarda bir alevlenme görüldüğünü belirten Dr.Hülya Ensari, "Depresyonun tam tersi bir tablo içeren manik atak, kişide aşırı bir neşe, aşırı bir coşku, aşırı bir heyacan, çok konuşma, çok hareketlilik, yerinde duramama, sürekli gezme isteği, sürekli alışveriş yapma isteği, sürekli para harcama isteği, şehirler arası yolculuk yapma, gezme isteği, az uykuyla yetinme durumu, aşırı sinirlilik gibi davranışların ortaya çıkmasına neden olur. Bu kişiler bazen sinirlerini kontrol etmede güçlük çekince, saldırgan olmaya başlarlar. Ortalığı dağıtmaya, kapı-pencere kırma, evdekilere saldırma, en ufak birşey karşısında öfke patlamaları yapan kişi kendisine ve çevresine zarar verece konuma gelebilir" diye konuştu.

Sıcaklığın, hastalığın başlangıcı için bir risk faktörü olduğunu açıklayan Dr. Ensari, "Bu tür rahatsızlığı olan kişilerin, yakından takip edilmeleri gerekir. Depresyon ve manik atak belirtileri görülen kişilerin, mutlaka bir doktora gösterilmesinde yarar var" dedi.
Bu tür olayların 18-30 yaş arasındaki genç erişkinlerde çok daha fazla görüldüğünü değinen Ensari, "Manik atak tabloları, 18-30 yaş arası erişkinlerde daha sık görülüyor. O nedenle ailelerin bu konuda çok uyanık olmaları lazım. Çocuklarında ve yakınlarında son zamanlarda içe kapanıklık, isteksizlik, yaptığı hiçbirşeyden zevk alamayan, uyku ve iştah düzeni bozuk olan, çok konuşmaya başlayan, hareketlerinde aşırı bir artış olan, çabuk sinirlenip, çabuk öfke patlamaları gösterenlerin doktora gösterilmesi gerekir" dedi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 03.07.2003
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.