Magazin

Aşırı sıcak iletişime ket vuruyor

Aşırı sıcak iletişime ket vuruyor

Beyin hücrelerine etki eden sıcak havanın olumsuz etkisi iletişim becerilerini kısıtlıyor. Özellikle, dikkat kaybının en fazla olduğu öğle saatlerinde çalışma ortamındaki hava akımının sürekliliğinin sağlanması gerekiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sait Bodur, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok insan için çeşitli sağlık risklerinin ortaya çıktığını söyledi. Özellikle haziran ve temmuz aylarında yaşanan sıcaklıkların, olumsuz etkilerinin diğer aylara oranla daha çok olduğunu belirten Bodur, çalışan kesim üzerindeki etkilerinin ise daha fazla hissedildiğini kaydetti.

Refleks ve ilgi azalması oluyor
Sıcak havanın etkisiyle insan vücudunda bazı değişimler yaşandığını kaydeden Bodur, şunları söyledi: "Sıcak hava, beyin hücrelerine etki ettiği için kişide dikkat, refleks ve ilgi azalması ortaya çıkar. Yani bireylerin iletişim becerileri azalır...

Tahammülsüzlük had safhada
"Kişi gördüğü veya duyduğu bir olaya karşı tepkisini, beyninin algılamasının yavaş olması nedeniyle hemen göstermeyebilir. Yaz aylarında bankalarda, vergi dairelerinde veya yoğun iş ortamının yaşandığı yerlerde kişilerin birbirlerine karşı daha tahammülsüz olduğu gözlenir. Bunun yanı sıra ince hesap işleriyle uğraşan kuyumcular da sıcağın etkisiyle birtakım hatalar yapabilir."

Çalışma hayatına etki edebilecek bu gibi durumlar konusunda kişilerin önceden tedbirlerini almaları gerektiğini vurgulayan Bodur, dikkat kaybının en fazla olduğu öğle saatlerinde çalışma ortamındaki hava akımının sürekliliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Yağlı yiyeceklerden kaçının
Bodur, sıcak havaların olumsuzluklarından en az şekilde etkilenmek için öncelikle giyinme konforuna dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, çalışan kişilerin iş ortamına uygun, rahat ve açık renk kıyafetleri tercih etmelerinin sağlıklı olacağını söyledi. Bunun yanı sıra sıvı tüketiminin de diğer mevsimlere göre artırılması gerektiğini ifade eden Bodur, mideyi rahatsız edebilecek yağlı yiyeceklerden ise kaçınılmasının doğru olacağını anlattı.

Açık havada çalışanlara uyarılar
Çiftçilerle birlikte, karayollarında, denizlerde ve inşaatlarda çalışan işçilerin, çalışma saatlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Bodur, şapka takılması ve işe sabahın erken saatlerinde başlanması halinde sıcakların etkisinin daha az hissedilebileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 16.06.2004
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.